Кинеска Иницијатива глобалне цивилизације: Си позвао на стварање стабилнијег света
У уводном говору током Дијалога Комунистичке партије Кине са светским политичким странкама, председник те земље Си Ђинпинг предложио је покретање Иницијативе глобалне цивилизације.
Реч је о трећој великој глобалној иницијативи коју је Пекинг представио након Глобалне развојне и Глобалне безбедносне иницијативе.
"Нова иницијатива суштински одговара на низ питања, као што су 'каква нам је модернизација потребна?' и 'како можемо да се модернизујемо?'", пише "Глобал тајмс" и наводи да је иницијатива постала још једно важно јавно добро које Кина пружа свету.
Истиче се да до представљања Иницијативе глобалне цивилизације долази након година интензивирања геополитичких сукоба и враћања "сукоба цивилизација" и појма "супериорност цивилизације".
Мржња и отуђеност међу различитим цивилизацијама озбиљно су нашкодили међународној сарадњи, тако да различите земље и цивилизације хитно морају да почну да сарађују како би изашле на крај са глобалним изазовима који утичу на будућност и судбину човечанства у целини, пише "Глобал тајмс" и додаје да је Иницијатива глобалне цивилизације настала као одговор на захтеве времена, као и да има снажан практични значај и велику вредност.
У оквиру Иницијативе глобалне цивилизације представљене су четири иницијативе које се односе на поштовање различитости цивилизација, залагање за заједничке вредности човечанства, високо вредновање наслеђа и иновација, као и на заједничко залагање за снажну међународну, међуљудску размену и сарадњу.
Иницијатива обухвата основне принципе који се тичу међусобног поштовања различитих цивилизација и могућности да оне коегзистирају. "Глобал тајмс" оцењује да је то велика иницијатива која је веома конструктивна, оперативна и одржива, те да задовољава потребе међународне заједнице и показује снажну виталност због чега изазива "ентузијастичне реакције" у међународној заједници.
"Након завршетка Хладног рата, свет је ушао у еру глобализације, али није доживео мир. Хладноратовски менталитет и пракса разграничења идеолошких граница, те упуштања у логорску конфронтацију нису нестали - напротив, последњих година те појаве су у порасту. Сукоб Русије и Украјине у суштини је заостатак Хладног рата који је детонирао буре барута у 21. веку. У другим деловима света, пракса разликовања пријатеља и непријатеља у име "вредности" и удварања једној фракцији у борби против друге баца велику сенку на светски мир и развој", оцењује кинески лист.
Додаје се да ће без истинске једнакости и међуцивилизацијске инклузивности, процес мира и развоја увек бити у опасности да буде прекинут, као и да је било превише таквих трагедија, како током историје, тако и данас.
"У том смислу, Иницијатива глобалне цивилизације је наставак и допуна Глобалне развојне и Глобалне безбедносне иницијативе, а те три идеје заједно чине кључне компоненте људске заједнице са заједничком будућношћу", наводи "Глобал тајмс".
Истиче се да свету нису потребна мржња, поделе или сукоби, као и да људи свих земаља желе да живе добар живот.
Од оснивања Народне Републике Кине, Комунистичка партија је навела кинески народ да створи два чуда – брз економски развој и дугорочну друштвену стабилност, и то не на срећу, већ је реч о дубокој унутрашњој логици.
"Иницијатива за глобалну цивилизацију, Глобална развојна и Глобална безбедносна иницијатива заправо су сажете верзије претходно успешних искустава Кине, која је Пекинг спреман да подели са светом како би се постигао заједнички развој кроз међусобну размену и учење. Може се рећи да су ове три иницијативе висококвалитетна глобална јавна добра која показују кинеску искреност и добру вољу", пише лист.
Наглашава се да је Кина држава која заиста ради и спроводи у дело идеју изградња људске заједнице са заједничком будућношћу, као и да је у последњих годину дана, број земаља и међународних организација које подржавају Глобалну развојну иницијативу порастао на више од 100.
Пре само неколико дана, Саудијска Арабија и Иран постигли су договор у Пекингу, што је такође успех Глобалне безбедносне иницијативе, наводи "Глобал тајмс" и указује да је до договора дошло мање од годину дана након што је иницијатива први пут предложена.
Дакле, закључује лист, може се очекивати да ће три кинеске иницијативе непрестано "убризгавати" стабилност и уносити нову наду у овај свет турбуленција и промена. Истовремено, модернизација Кине, као нови облик људског напретка, ослањаће се на заслуге других цивилизација и учиниће башту светских цивилизација живахнијом.
Си Ђинпинг је претходно једногласно изабран за председника Народне републике Кине – то му је трећи петогодишњи мандат чиме је кинески лидер ушао у историју земље као једини човек коме је то успело.