Свет

"Политико": Упркос санкцијама, руска нафта наставља да тече кроз "стражња врата" ЕУ

"Могуће је да се руска нафта и даље продаје у ЕУ и западним земљама преко посредника", оцењује главни економиста компаније за глобалну трговину робом "Трафигура" за "Политико"
"Политико": Упркос санкцијама, руска нафта наставља да тече кроз "стражња врата" ЕУGetty © Oleg Nikishin/Getty Images

Упркос низу санкција које су ЕУ и САД увеле на руске енергенте од почетка Специјалне војне операције у Украјини, велике количине руске сирове нафте и даље се могу наћи на светском тржишту, а неки стручњаци сматрају да један део пристиже и на европска тржишта кроз "стражња врата", пише "Политико".

Сирову нафту је тешко пратити на глобалним тржиштима, пише тај медиј. Пошиљке нафте различитог порекла могу се помешати у транзитним земљама, чиме се добије већа пошиљка чије се порекло не може утврдити. Процес рафинирања такође уклања све трагове порекла сировине.

"Од увођења санкција, количине сирове нафте коју Русија извози остале су мање-више непромењене", каже главни економиста компаније за глобалну трговину робом "Трафигура" за тај медиј.

"Могуће је да се руска нафта и даље продаје у ЕУ и западним земљама преко посредника", додаје он.

Тече ли руска нафта из Азербејџана?

Једна од могућих рута иде преко Азербејџана, који се граничи са Русијом и од кога креће нафтовод Баку-Тбилиси-Џејхан, који одржава компанија "БП". Лука у Џејхану једно је од главних чворишта за снабдевање Европе сировом нафтом, а ту такође пристиже велика количина тог енергента из Ирака кроз нафтовод Киркук-Џејхан.

Француски европосланик Франсоа Белами је у децембру прошле године упитао ЕК како је могуће да је Азербејџан између априла и јула прошле године извозио 242.000 барела преко 648.000 барела, колико је у том периоду производио.

Из ЕК је поручено да Комисија ради на откривању рупа у санкцијама, али да су подаци које је Белами цитирао из времена пре увођења санкција, пише "Политико".

Портпарол азербејџанског Министарства спољних послова негирао је да кроз нафтовод Баку-Тбилиси-Џејхан тече руска нафта, што је исто учинио и портпарол оператера нафтовода "БП". "Политико" додаје да се у подацима у које је тај медиј имао увид о протоку нафте кроз Џејхан може запазити пад у извозу са три милиона тона месечно на два милиона тона почетком 2022. године.

... а из Турске?

Са друге стране, Турска је прошле године удвостручила директан увоз руске нафте и одбила је да уведе санкције на тај енергент, упркос томе што је истовремено нудила војну и хуманитарну помоћ Украјини.

Фински Центар за истраживање енергије и чистог ваздуха (ЦРЕА) упозорио је крајем прошле године да се "нови пут за руску нафту у ЕУ појављује преко Турске, која постаје све већа дестинација за руску сирову нафту", где се она прерађује у нафтне производе који не подлежу санкцијама и као такви се продају даље.

"Карактеристика санкција, а не грешка"

Британска невладина организација "Глобал Витнес" објавила је у понедељак извештај у којем је утврђено да се руска нафта из нафтовода који не подлежу потпуном ембаргу, постојано продавала по ценама које далеко премашују ограничење од 60 долара по барелу, а који су земље Г7 наметнуле у децембру прошле године.

"Чињеница да руска нафта наставља да тече светом је карактеристика западних санкција, а не грешка", рекла је једна од ауторки извештаја, Мај Роснер.

"Владе су понудиле широко отворена стражња врата, а трговци и велике нафтне компаније користе ове рупе да наставе пословање као и обично", додала је она.

image