Тајни скуп америчке војнообавештајне елите: Војска коју је Запад обучавао је уништена

Цела армија коју је НАТО обучавао између 2014. и 2022. у припреми за сукоб је данас мртва, а регрути се бацају у борбене редове уз тронедељну обуку, обелодањено је на тајном скупу највиших америчких безбедносних стручњака

Перспектива Кијева изразито је суморна, дебакл САД у Украјини закопао је њихову хегемонистичку позицију у међународним односима, а Зеленски би могао да прихвати Сијев мировни предлог иако га је Вашингтон одбацио.

Ово су главни закључци са скорашњег тајног скупа америчке војнообавештајне елите, пише један од његових учесника под псеудонимом "Шпенглер" за "Ејжа тајмс".

Скуп је одржан под правилима "Четам хауса", која налажу да се идентитет учесника не сме открити али да се сама дискусија сме изнети у јавност, а у њему су учествовали бивши врховни амерички војни званичници, обавештајци и академици са резимеима који иду од Роналда Регана до Доналда Трампа.

Главна фрустрација учесника, пише "Шпенглер", је то што Кијев нема изгледа за победу "чак и ако Запад уложи максималне напоре и ризикује ескалацију", док једва да је ико трепнуо због чињенице што сукоб прети да се прелије ван граница Украјине.

"Велика већина учесника је била за то да се ризикује све за апсолутну победу над Русијом", наводи анонимни аутор, указујући да је позива на интензивније наоружање било много, а да је један истакнути аналитичар чак предложио оснивање "легије странаца" саткане од западних војника како би се ублажили катастрофални украјински губици.

Други је предложио да Вашингтон одбаци "вештачку границу која каже да Украјина не може да удари на територију Руске Федерације."

Нико се није осврнуо на Трампово упозорење о претећем нуклеарном рату.

Безизлазна ситуација Украјине

Цела армија коју је НАТО обучавао између 2014. и 2022. у припреми за сукоб сада је мртва, а регрути се бацају у борбене редове уз тронедељну обуку, закључили су амерички стручњаци, а преноси "Шпенглер".

Чак и оквирне процене о губицима којима се на скупу баратало, а чија је тачност упитна будући да се тачни губици не знају те да се различите процене не поклапају, и које наводе губитке 120.000 војника на украјинској и између 150.000 и 200.000 на руској страни, подразумевају да ће се Украјина много теже од њих опоравити, будући да је Русија три до четири пута многољуднија.

"Шпенглер" наводи да је један украјински батаљон изгубио је 600 људи у јануару, регрутовао 700 нових војника, и затим изгубио још 800 људи у фебруару – и тако остварио губитке од 60 одсто за два месеца.

Један стручњак је украјинске губитке назвао "непремостивим", а стратешки закључак је за све исти - Русија ће победити у "рату исцрпљивања".

Исто тако, известилац са скупа је указао да су шансе да очекивана украјинска пролећна офанзива буде успешна изразито мале. Према једном од учесника, Кијеву би за било какав помак било потребно 650 модерних тенкова и 1.000 оклопних возила, док други неопходан број тенкова процењују на 1.000 америчких "абрамса", иако се не зна одакле би они дошли.

Спољнополитички аналитичар који је саветовао Министарство одбране САД оценио је да, чак и када би Запад Кијеву обезбедио оружје за напад на руску територију, то не би променило исход сукоба у Украјини.

Зеленски није одбацио Сијев предлог

Не би требало да чуди, рекао је један од водећих говорника на крају скупа, ако украјински председник Зеленски прихвати кинески мировни план. Нико на Западу није очекивао да ће Кина успешно посредовати између Саудијске Арабије и Ирана.

Иако је Вашингтон одбацио кинески мировни план за Украјину, Зеленски није. Русија би задржала Азовско море и већи део Донбаса, а Кијев би то морао прихватити због своје безизлазне позиције.

Амерички поглед на Кину је "примитиван", додао је говорник, и склон је потцењивању кинеске софистицираности.

Америка се закопала, а Кина изникла

Један бивши званичник Пентагона је током скупа изјавио да ако САД не могу да пруже велике количине војне помоћи за две године, боље би било да одмах смање губитке.

Сам "Шпенглер" је на скупу указао да је сукоб у Украјини покренуо глобално престројавање, укључујући споразум Кине, Ирана и Саудијске Арабије, додавши да су се Саудијци усред америчког "срамоћења" у Украјини окренули другим партнерима.

Турска је процветала као трговински посредник између Кине и Русије и поправила је односе са државама Залива, као и Израелом. Индија је драстично повећала увоз руске нафте а знатно је и проширила трговину са Кином.

САД катастрофално губе утицај потцењивањем Русије. Америка нема индустријске капацитете да обезбеди артиљеријску муницију Украјини. Најбоља политика је тренутни прекид ватре, закључио је "Шпенглер".