Свет

Њујоршка склоништа за бескућнике пребукирана

Као могући узрок рекордно високог броја бескућника наводи се прилив илегалних имиграната
Њујоршка склоништа за бескућнике пребукирана© TANJUG / AP Photo/Bebeto Matthews

Градоначелник Њујорка Ерик Адамс прогласио је ванредно стање почетком месеца пошто је број корисника градских склоништа за бескућнике достигао рекордно висок ниво. Градска служба која се бави проблемима бескућника објавила је да у њујоршким склоништима сада живе 62.174 особе, што је премашило претходни рекорд од 61.415 из јануара 2019. године, наводи "Њујорк дејли њуз".

Адамсова администрација је за хаос у склоништима окривила прилив имиграната из пограничних држава. Градоначелник је предвидео милијарду долара за трошкове смештаја и пружање социјалних услуга имигрантима. 

"Ово је неодрживо. Град ће остати без средстава за друге приоритете", упозорио је Адамс. "Локална управа не може да реши националну кризу."

У току је изградња хуманитарног центра за имигранте на Рендал Ајленду. То ће бити и прва станица где ће се обрађивати подаци о свакој особи која је превезена из пограничних држава у Њујорк. 

За сада је око 19.000 становника Централне и Јужне Америке ушло у градски систем за прихватање бескућника.

Градоначелник Адамс је чак размишљао о изнајмљивању на хиљаде хотела, па чак и о уговарању шестомесечних крстарења за смештај имиграната. 

Уз то, бескућници из Њујорка тврде да су имигранти фаворизовани у односу на њих и у вези са смештајем и налажењем посла.

Међутим, нису само имигранти одговорни за пораст бескућника у Њујорку.

"Чињеница да имамо рекордно велики број људи у склоништима није само резултат недавних прилива имиграната – то је резултат енормног пораста броја бескућника у Њујорку и неспособности града да реши тај проблем годинама, односно да омогући социјалним категоријама приступачан смештај", изјавила је Кетрин Клиф из Друштва за правну помоћ за "Си-Би-Ес њуз".

Поред наглог пораста броја корисника склоништа продужио се и боравак у истим. Према градским подацима одрасли самци проводе у просеку 509 дана у склоништима. Породице са децом су, у просеку, у склоништу још дуже – 534 дана.

image