Свет

Америка својим понашањем ствара "Легију смрти"

Увеле су санкције Русији, заузеле непријатељски став према Кини (од контроле извоза, преко подршке Тајвану, до могуће забране ТикТока), а према Ирану наставиле политику статуса кво
Америка својим понашањем ствара "Легију смрти"Getty © Chung Sung-Jun

Какви год проблеми да постоје између Русије, Кине, Ирана и Северне Кореје, све ове земље схватиле су да имају заједничког противника, а то су - како оцењује професор међународне политике и уредник листа "Форин полиси" Данијел В. Дрезнер - Сједињене Америчке Државе.

Дрезнер је у ауторском тексту за "Политико" појаснио да су САД стале на жуљ свим овим државама. Увеле су санкције Русији, заузеле непријатељски став према Кини (од контроле извоза, преко подршке Тајвану, до могуће забране ТикТока), а према Ирану наставиле политику статуса кво.

"Ово оставља све три земље под различитим степеном режима санкција које предводе САД, и није изненађујуће што су оне почињу да ближе сарађују. Иран је у завршној фази постизања пуноправног чланства у Шангајској организацији за сарадњу, безбедносном форуму који предводе Кина и Русија. Кина је помогла у склапању антанте између Ирана и Саудијске Арабије. Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг је све забринутији да би Кина могла да испоручи оружје Русији за помоћ Украјини. Односи између Ирана и Русије су се развили током рата у Украјини, а портпарол Џон Кирби их је означио као потпуно одбрамбено партнерство", набраја Дрезнер.

Без обзира на то што он сматра да САД имају "ваљане разлоге" за супротстављање овим земљама, када се додају оптужбе да је Северна Кореја наводно продавала оружје Русији- чини се, закључује Дрезнер, да Америка инспирише стварање своје "Легије смрти".

"Овај савез у настајању подстиче америчку склоност да све противнике САД стрпа у исти кош. Током врхунца Хладног рата, многи креатори америчке политике претпостављали су да је комунистички блок монолитан. У овом веку, делови спољнополитичке заједнице често су тврдили да се Сједињене Државе суочавају са Осовином. У јануару 2002, Џорџ В. Буш је позвао Иран, Ирак и Северну Кореју у свом обраћању о стању Уније, упозоравајући да државе попут ових и њихови терористички савезници представљају осовину зла, наоружавајући се да угрозе мир у свету", подсећа Дрезнер.

"Нејасна нелагодност" коју осећају амерички посматрачи због тога што већина глобалног југа није сагласна са санкционисањем Русије, истиче он, подстиче страх да се велики део света уједињује против Сједињених Држава.

"У овом тренутку, тешко је порећи да Русија, Кина, Иран, Северна Кореја и други предузимају акције које су у супротности са интересима САД. Није, међутим, очигледно да је сарадња ових земаља нешто више од тактичке природе. За Иран и Северну Кореју, свака прилика да изађу из економске изолације је добар потез. Слично томе и Русија  тражи помоћ са било које стране као средство за неутралише 'данак' који санкције и рат наносе руској економији", напомиње Дрезнер.

Он истиче и да су услед оваквог понашања САД, све историјске притужбе и стрепње које Русија, Кина и Иран имају у међусобним односима, магично нестали -  "једноставно су сублимирани својим колективним отпором притиску САД".

image