"Апокалиптична глупост": Нова украјинска петиција за размештање америчког нуклеарног оружја
Заменик председника Савета безбедности Руске Федерације Дмитриј Медведев назвао је апокалиптичном глупошћу петицијом која позива на распоређивање америчког нуклеарног оружја у Украјини, напомињући да би се у Русији петиција за хитну превентивну употребу нуклеарног оружја могла појавити као одговор ако председник САД Џозеф Бајден буде представио свој "нуклеарни кофер" кијевским властима.
На сајту украјинског председника Владимира Зеленског раније данас је покренута петиција која позива на распоређивање америчког нуклеарног оружја у Украјини, односно позива да се "од Украјине начини држава са нуклеарним оружјем", преносе РИА Новости.
"Вероватно ће то бити у облику руске петиције за хитну превентивну (превентивну) употребу руског нуклеарног оружја у случају да деда са деменцијом ипак поклони свој кофер љубитељу белог праха. Или га ненамерно изгуби приликом следеће посете Кијеву", написао је Медведев на Телеграму о могућој реакцији руске стране на ову "апокалиптичну глупост".
Он је напоменуо да земље НАТО-а "снабдевају тенкове и ракете, а скоро да су спремне да дају и авионе."
"Видите, а они ће се одрећи свог нуклеарног оружја. Није штета за добре људе. Штавише, Бајден се можда ни не сећа коме је дао свој кофер са шифрама", иронично је додао Медведев.
Подсетимо, претходно се на сајту украјинског председника појавила петиција против коришћења муниције са осиромашеним уранијумом, за коју је Лондон, подсетимо, недавно рекао да ће испоручити Кијеву.
У петицији, која је објављена 27. марта, наводи се да би коришћење осиромашеног уранијума био злочин против "човечности и планете", и додаје да би његова употреба била "неприхватљива и неморална".
Интернет страница петиције која је била објављена на сајту украјинског председника у међувремену је обрисана.
На истом сајту се у међувремену појавила друга петиција, која позива на распоређивање нуклеарног оружја на територији Украјине.
Петицију је потписало више од 140 људи. Зеленском је потребно 25.000 гласова да размотри иницијативу.