Свет

Франсоа Оланд признао: Мински споразуми куповина времена, натерали ме Меркелова и Порошенко

Сви смо знали да нам следи рат. Свет је мислио да су Мински споразуми били потребни Путину како би добио на времену, а то заправо није било тако - време је било потребно Кијеву, признао је некадашњи француски председник
Франсоа Оланд признао: Мински споразуми куповина времена, натерали ме Меркелова и Порошенкоwww.globallookpress.com © Gao Jing

Потписивање Минских споразума 2014. и 2015. године режирано је како бисмо Кијеву дали времена да се припреми за рат за који су сви знали да следи, признао је бивши председник Француске Франсоа Оланд у разговору са руским пранкерима Вовом и Лексусом. Оланд каже да је део јавности мислио да је руски лидер Владимир Путин овим договорима желео да добије на времену, али да то није истина. Време је, како је нагласио, било потребно Кијеву, а не Москви.

"Када смо потписивали Минске споразуме, знали смо да ће рат бити неизбежан. Али смо морали да се припремамо током свих ових година, да развијемо нашу војску како бисмо били спремни. Мински споразуми су нам дали неко време да се наоружамо. Ангела (Меркел) је недавно говорила о томе", рекао је један од пранкера, претварајући се да је он, заправо, бивши украјински председник Петро Порошенко. 

Оланд је потврдио да је бивша немачка канцеларка Ангела Меркел била у праву када је говорила о Минским споразумима и њиховом правом циљу.

"Да, била је у праву када је то рекла, зато што су сви мислили да то Путин жели да добије на времену. Не, ми смо били ти који су желели да Украјини дамо на времену да се обнови, да ојача своје војне капацитете и баш због тога морамо да штитимо Минске споразуме, у којима си имао велику улогу. Морамо да их бранимо због тога што је управо током тих седам година Украјина добила средства помоћу којих је ојачала", рекао је Оланд. 

На коментар једног од пранкера да су Порошенко и Оланд успели да "надиграју" Путина још и пре Минских споразума, 2013. године, када су успели да свргну тадашњег председника Украјине Виктора Јануковича и Украјину, како је речено, "предају у руке Европске уније", Франсоа је одговорио потврдно и додао да сматра да је баш Порошенко одиграо веома битну улогу у свему томе. 

"Мислим да сте тада одиграли велику улогу у томе. Још се сећам како сте дошли у Јелисејску палату са Бернаром-Анријем Левијем, пратио вас је (садашњи градоначелник Кијева Виталиј) Кличко, и то на самом почетку процеса. Да није било вас тамо, не би било ни Мајдана", рекао је Оланд мислећи да се обраћа Порошенку лично. 

Коментаришући атмосферу у којој су протекли преговори о споразумима у Минску, бивши француски председник је рекао да им у Минску нису давали ни да спавају ни да једу, што је било право мучење и да је споразуме одобрио на наговор бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел и Порошенка. 

"И сами се сећате, наговарали сте ме да то потпишем, а и немачка канцеларка Ангела Меркел је рекла да би тако било боље. Заглавили смо се после Минска. Разлог за то је, нажалост, недостатак довољног притиска европског блока на Путина како би се обновио територијални интегритет и ставила тачка на сепаратизам", рекао је он.

Оланд је говорио и о актуелном стању у украјинском конфликту и потенцијалним преговорима, још једном потврђујући да Запад не жели мир тек тако. 

Прецизирао је да "Европска унија и Париз нису страна која ратује", али да јесу укључени у конфликт, те да тренутно не треба говорити ни о каквим преговорима све док је Украјина у стању да пружа отпор и да се "бори до последњег" Украјинца.

"Преговори са председником Русије Владимиром Путином би данас довели до статуса кво. Док Украјина жели да наставља борбу, док је Украјина у стању да натера Русе да се повуку не може бити никаквих преговора. Не мислим да би Путин могао да пристане на повлачење своје војске из Донбаса, а посебно не са Крима. Не може бити никаквих преговора и европски лидери не треба да уопште спомињу реч 'преговори' све до тада, док будете били овако расположени, и све док можете да се борите до последњег", рекао је Оланд.

Казао је и да од исхода украјинског конфликта зависи будући светски поредак, који ће такође утицати и на Кину, Иран и Турску, због чега "свим срцем жели да Украјина победи".

"Ако Украјина победи, што желим свим срцем, то ће сигурно утицати на друге ауторитарне режиме: како на Кину у односу на Тајван, тако и на друге земље које су у искушењу да пођу даље - на пример Иран или чак Турску. Веома је важно да Украјина победи. Стога се војни подухвати Украјине не могу свести једноставно на поновно заузимање неколико квадратних километара. Ово би заиста требало да буде офанзива која ће омогућити да Путин буде поражен".

Због тога, даље додаје он, Кијеву би требало дати и борбене авионе Ф-16. Нагласио је да у свакој могућој прилици од француског председника Емануела Макрона тражи да се Украјини пошаље додатно наоружање и да Макрон сад већ и сам схвата да не може да "игра улогу у преговорима" између Москве и Минска.

image