Свет

Мађарски медији: САД кажњавају Будимпешту јер не слуша Запад

Америчка администрација планира нове мере за кажњавање мађарске владе, укључујући могуће увођење санкција против моћних појединаца
Мађарски медији: САД кажњавају Будимпешту јер не слуша Западwww.globallookpress.com © Robert Michael/dpa

Америчка администрација истражује могућност увођења санкција Мађарској због њеног одбијања да следи општу политику западних земаља, укључујући и сукоб у Украјини, преноси публикација "444".

"Из неколико независних дипломатских извора сазнали смо да америчка администрација планира нове мере за кажњавање мађарске владе, укључујући могуће увођење санкција против моћних појединаца", наводи публикација и додаје да би то могле бити мере сличне америчкој забрани путовања уведене 2014. против неколико мађарских држављана осумњичених за корупцију.

Мађарска влада још није реаговала на ове наводе, али је водећи аналитичар Института 21. век у Будимпешти Даниел Деак оценио да Бајденова администрација наводно планира да санкционише Мађарску због тога што је за мир и против рата. 

"Желе да прекинемо све економске везе са Русијом и придружимо се оним земљама које подржавају рат", написао је стручњак на Фејсбуку.

Он је додао да се недавно такође сазнало да су амерички обавештајци успели да прислушкују мађарске лидере, не прецизирајући коме и одакле су такве информације постале познате.

У међувремену, навео је аналитичар, Американци су напали и француског председника Емануела Макрона јер је у недељу рекао да Европа не треба да их следи у свему као вазал.

"Овакво понашање Американаца се не може сматрати исправним путем напред, јер то уништава систем западних савеза. Ако заиста виде европске земље као пријатеље и савезнике, онда треба да се понашају као пријатељи и савезници, а не као колонијалисти", навео је.

Деак сматра да односи између САД и европских земаља, укључујући Мађарску, могу бити сасвим нормални.

"На пример, под Доналдом Трампом, америчка администрација је значајно унапредила односе између наших земаља захваљујући тадашњем амбасадору у Мађарској. Мађарска влада се од тада није променила, али је америчко руководство променило свој став у негативном правцу", закључио је.

image