Свет

"Политико": Иран преговара са Кином и Русијом о набавци горива за пројектиле, Запад нервозан

Западне дипломате страхују да би Техеран могао да снабде Москву ракетама за које тврде да јој недостају
"Политико": Иран преговара са Кином и Русијом о набавци горива за пројектиле, Запад нервозанGetty © Majid Saeedi / Stringer

Кина и Русија су у узнапредовалим тајним преговорима са Ираном да попуне залихе Исламске Републике кључним хемијским једињењем које се користи за покретање балистичких пројектила, рекле су "Политику" дипломате упознате са овим питањем. Тај потез, наводи портал, могао би да помогне Москви допуни своје, наводно, исцрпљене залихе ракета.

Техеран води преговоре са званичницима и ентитетима под контролом владе из обе земље, укључујући државног руског произвођача хемикалија "ФКП Анозит", о набавци великих количина амонијум перхлората, или АП, главног састојка чврстог погонског горива који се користи за покретање ракета, тврди неименовани дипломата.

У Пекингу је ирански дипломата Саџад Ахадзадех, који служи као Техеранов "саветник за технологију" преговарао о набавци АП-а, наводе дипломате упознате са овим питањем. Међутим, дипломате су рекле да не знају које су кинеске компаније укључене у разговоре.

Не зна се колико тачно АП-а Иран жели да купи али неименоване дипломате, наводно упознате са плановима Техерана, процењују да би то било довољно за прављење хиљада ракета, укључујући ракету "золфагхар", која има домет од 700 километара и коју користе и Иран и његови савезници на Блиском истоку последњих година. Ако договор прође, неке од тих ракета би могле да буду распоређене против Украјине, тврде дипломате.

Иран је испоручио Русији такозване беспилотне летелице камиказе и "саветовао" Москву како да заобиђе међународне санкције, подсећа "Политико".

Разговори о набавци АП прате отопљавање односа између Ирана, Русије и Кине — које себе виде као бедем против утицаја САД, наводи бриселски портал.

Помагање Русији преко Ирана снабдевањем потоњег АП-ом, кажу дипломате упознате са овим питањем, један је од начина на који би Кина могла да понуди Москви значајну подршку иза кулиса. Западни аналитичари кажу да то што Кина можда размишља о кршењу санкција УН-а које је потписала да би помогла Русији одаје, наводно, дубоку забринутост Пекинга за изгледе свог савезника.

Према резолуцији УН 2231, усвојеној 2015. године, земљама је забрањено да снабдевају Иран АП без одобрења Савета безбедности УН.

Амонијум перхлорат је кључна компонента у чврстом ракетном гориву, које се често користи за војну употребу због своје поузданости и дугог века трајања. Већина иранских  пројектила кратког домета ослања се на моторе на чврсто гориво. Ова земља такође користи гориво за развој ракета већег домета под маском својих свемирских програма, кажу аналитичари.

Западне дипломате и аналитичари сматрају да је Русија исцрпила своју залиху ракета. Иако Русија производи сопствене ракете, њен капацитет да их произведе, наводно, заостаје за апетитом војске да их испали. Зато би иранска подршка, као и дронови, могла да представља атрактивну алтернативу.

Иран такође жели да повећа сопствену залиху балистичких пројектила јер настоји да савије своје мишиће на Блиском истоку, кажу аналитичари.

image