Свет

"Глобал тајмс": Кина и Филипини желе да продубе везе и реше несугласице

Како сматра кинески експерт, изјаве филипинских и кинеских званичника шаљу упозорење САД се не мешају у односе двеју земаља
"Глобал тајмс": Кина и Филипини желе да продубе везе и реше несугласицеwww.globallookpress.com © Rouelle Umali

Кина и Филипини имају више заједничких интереса него разлика и њихови спорови око Јужног кинеског мора не представљају целину односа две земље, оцењује "Глобал тајмс".

Овај консензус је поново потврђен приликом посете кинеског државног саветника и министра спољних послова Ћин Ганга Филипинима, сматрају аналитичари, позивајући на опрез због све већег мешања САД.

Током састанка са филипинским председником Фердинандом Маркосом Млађим у суботу, Ћин Ганг је истакао да се нада да ће се Филипини усредсредити на регионални мир и стабилност, полазећи од фундаменталних интереса два народа, да ће Кина и Филипини решити питања везана за Тајван те да ће Филипини поштовати суверенитет, безбедност и територијални интегритет Кине.

Другог дана Ћинове посете земљи, он се састао са филипинским секретаром спољних послова Енрикеом Маналом изјављујући да је Кина спремна да ради са Филипинима на консензусу лидера двеју земаља. Енрике Манало је рекао да разлике између Филипина и Кине у Јужном кинеском мору "не би требало да буду препрека за тражење начина да се њима ефикасно управља", преноси Ројтерс.

Ћин се у суботу састао и са филипинским председником Фердинандом Маркосом Млађим, а током састанка је напоменуо да две стране треба да граде чврсте билатералне односе, унапреде међусобно поверење и створе повољне услове за унапређење сарадње између Кине и Филипина.

Покушаји САД да посеју раздор између две земље

Посета Ћина, једног од највиших кинеских дипломата, показала је велики значај који Кина даје односима са Филипинима.

Фокус односа Кине и Филипина је на сарадњи, упркос покушајима неких земаља да посеју раздор, рекао је за "Глобал тајмс" Сју Липинг, директор Центра за студије југоисточне Азије при Кинеској академији друштвених наука.

Иначе, ова посета је прва Ћинова посета овој земљи југоисточне Азије од када је преузео дужност министра спољних послова Кине, а уследила је након посете филипинског председника Фердинанда Ромуалдеза Маркоса Млађег Кини у јануару.

Како сматра Чен Сјангмиао, директор Истраживачког центра Светске морнарице при Националном институту за проучавање Јужног кинеског мора, изјаве кинеских и филипинских званичника показале су да су две земље неће допустити мешање САД. Такође, "оне шаљу упозорење САД да не праве од Филипина пиона кога ће користити за обуздавање Кине."

Посета ће помоћи да се реше ови неспоразуми. Иначе, до посете долази у тренутку када САД и Филипини одржавају највеће заједничке војне вежбе, од 11. до 28. априла. Штавише, САД су недавно добиле приступ за још четири војне базе на Филипинима, чиме је укупан број база, доступним америчким снагама, порастао на девет.

Као одговор на забринутост Кине због приступа САД војним базама на Филипинима, филипински секретар за спољне послове Енрике Манало је рекао да ова земља неће дозволити да САД у њима нагомилава оружје које би могло да се користи за одбрану Тајвана, известио је "Саут Чајна морнинг пост".

image