Бивши француски министар: Запад има двоструке стандарде, што признаје Украјини, не даје и Србији
Европски посланик Тјери Маријани изјавио је да је неповредивост граница унутар Европе од суштинског значаја, осим ако то некоме засмета, те да и Брисел и Вашингтон примењују двоструке стандарде.
Како је рекао, ни европским ни америчким властима није проблем што се Србији одузима њена историјска покрајина, али када је реч о Украјини, онда је то драма.
Маријани, који је члан француске странке Национално окупљање и некадашњи министра рекао је за "Новости" да се правила примењују када некоме то одговара, а да се заборављају када то некоме смета.
"Протекле седмице Савет Европе покушао је да прими Косово као чланицу, а ЕУ у исто време укида визе за грађане Косова. Гурају то на силу, иако пет земаља чланица није признало тзв. Косово. То показује да ЕУ нема демократску, већ технократску конструкцију. Не занима их став одређених земаља, најбољи пример за то је управо Косово", каже Маријани.
Он је додао да у ЕУ постоји клима која подржава Украјину, и да рехабилитују одређене особе које су заговарале нацизам.
"Док критикујемо нацизам, нема реакције на то када у Украјини неки одају почаст особама чија је прошлост контрадикторна. Добро је познато да има одређених, истина мањинских јединица у украјинској војсци, у којима је на делу рехабилитација особа које су сарађивале с нацистима као што је Степан Бандера. Нема шокираности због тога. То је стални двоструки стандард и парадокс ЕУ", рекао је Маријани.
Маријани каже да би јединствени став ЕУ требало да буде покушај да се издејствује прекид сукоба у Украјини и организовање мировне конференције, међутим, преокупација Брисела је да испоручи оружје да би рат трајао дуже.
Додаје да су санкције које је Брисел увео Русији потпуно пореметиле тржиште у Европи.
"Скочиле су цене енергената, јер уместо да одаберемо руски гас, узимамо течни гас од САД, Катара, Алжира, што је далеко скупље", напомиње Маријани.
Говорећи о стању у Француској, Маријани каже да су грађани изгубили поверење у председника Емануела Макрона, јер је изгурао пензиону реформу поштујући закон, али не и дух закона.
"У Француској смо доста привржени филозофу Монтескеју који је рекао да влада, осим текста закона, мора да поштује и морални споразум између власти и народа. А тај морални споразум је данас погажен, јер већина Француза не признаје ауторитет Макрона.
Како додаје, Макрон је јединствен случај у француској политици, јер је за разлику од претходних председника државе, дошао из Ротшилд банке, те никад није упознао свој народ.
"После реизбора је рекао да је током првог мандата 'научио да воли Французе'. Да ли то значи да их, кад је први пут изабран, није волео? Имамо председника који одаје утисак да презире своје сународнике. Док демонстрирају, каже да ништа нису разумели. Као да нису довољно интелигентни да би он њима владао", сматра Маријани.