Планирају да заплаше Москву: НАТО у "Пролећној олуји" вежба како да се брани од Русије
Тапа је највећа војна база у Естонији и једна од најближих руској граници од свих чланица НАТО-а. Последњих дана је постала стециште естонских, британских, француских и других снага Алијансе уочи масовне војне вежбе у којој учествује 14.000 војника из 11 земаља, пише "Форин полиси".
Вежба под именом "Пролећна олуја" има за циљ да тестира заједнички одговор НАТО савезника у случају било каквог војног упада из Русије.
НАТО је од почетка руске Специјалне војне операције у Украјини учинио много да се размрда и врати свом старом послу колективне одбране, у стилу Хладног рата, али то није ни изблиза довољно да ублажи нервозу чланица које се налазе на источном крилу Алијансе, оцењује исти извор.
Један од главних метода за одвраћање, барем се тако надају савезници у НАТО-у, јесте извођење вежби попут "Пролећне олује".
"Русија разуме само једну ствар, а то је моћ. Морају да нас виде са нашим савезницима, да смо спремни за борбу од првог тренутка", рекао је један војни официр, преноси "Форин полиси".
Уједињено Краљевство шаље јуришне хеликоптере "вајлдкет" и "апач" у Естонију да учествују у "Пролећној олуји", док је Француска послала оклопна борбена возила АМКС-10 РЦ и самоходне хаубице "Цезар".
"Пролећна олуја" је једна од десетина великих војних вежби које су НАТО земље организовале како би показале војну моћ Русији. Од прошлог фебруара, величина и обим војних вежби се повећао.
Од маја до септембра ове године планирано је 18 великих вежби у НАТО чланицама, према подацима њиховог војног штаба, а неки укључују и учешће на хиљаде војника.
Уједињено Краљевство предводи НАТО трупе стациониране у Естонији, заједно са снагама Француске и Данске. Они се упознају са тереном и смишљају како је најбоље бранити мале балтичке земље ако се догоди најгори сценарио - напад Русије.
Упркос томе што се ради о малој земљи која има свега 1,3 милиона становника, Естонија је повећала потрошњу за одбрану на три одсто БДП-а до 2024. и набављала врхунско оружје као што су системи противваздушне одбране и ракете ХИМАРС.
Иако је Русија претрпела значајне губитке у Украјини, њени ваздушни и поморски капацитети остају углавном нетакнути, наводи "Форин полиси".