Столтенберг: НАТО на КиМ шаље још око 500 војника
Приштина и Београд морају да предузму конкретне кораке ка деескалацији ситуације а НАТО ће наставити да игра своју улогу како би подржао трајну безбедност на КиМ и стабилност широм Западног Балкана, изјавио је секретар НАТО Јенс Столтенберг.
"И Приштина и Београд морају предузети конкретне кораке за деескалацију ситуације, уздржати се од даљег неодговорног понашања и укључити се у дијалог уз подршку ЕУ, који је једини пут ка трајном миру", рекао је генерални секретар НАТО за подгоричку "Побједу".
Столтенберг је рекао да Алијанса на КиМ шаље још око 500 војника из оперативне резерве за Западни Балкан.
"Додатни батаљон резервног састава смо ставили у већу приправност, тако да и они могу бити распоређени по потреби. Ради се о разборитим корацима како би се осигурало да Кфор има снаге и способности које су му потребне да испуни свој мандат", истакао је Столтенберг .
"Насиље враћа цео регион, а не само КиМ, уназад и доводи у питање евроатлантске интеграције" рекао је он и додао да ће "НАТО наставити да игра своју улогу како би подржао трајну безбедност у покрајини и стабилност широм Западног Балкана".
Генерални секретар НАТО је говорећи о сукобу у Украјини оценио да је Председник Русије Владимир Путин направио "две велике стратешке грешке".
"Председник Путин је направио две велике стратешке грешке када је напао Украјину. Он је потпуно потценио одлучност Украјине, а потпуно је потценио јединство НАТО", сматра Столтенберг и додаје да је Украјини место у Алијанси.
"На нашем недавном неформалном састанку министара спољних послова НАТО у Ослу разговарали смо о томе како можемо Украјину приближити Алијанси, где јој је и место, каже Столтенберг.
Генерални секретар истиче да "савезници Украјини већ пружају помоћ без преседана" и додаје да је уверен да "украјинске снаге сада имају капацитете који су им потребни да ослободе 'окупиране' делове земље".
"НАТО ради на вишегодишњем пакету подршке, уз снажно финансирање. Ово ће обезбедити одвраћање и одбрану Украјине на дужи рок, помоћи у обнови њеног безбедносног и одбрамбеног сектора и транзицији Украјине са доктрина, опреме и обуке из совјетског доба на пуну интероперабилност са Алијансом, рекао је Столтенберг.
Он истиче да се на састанку министара спољних послова НАТО говорило и о унапређењу постојеће Комисије НАТО-Украјина ка новом Савету НАТО-Украјина као и о аспирацијама Украјине за чланство и додаје да се нада да ће на самиту у Виљнусу доћи до консензуса.
"Русија нема право вета. Сви савезници се слажу да ће Украјина постати чланица НАТО. Истовремено, сада је најважније обезбедити да Украјина превлада као суверена и независна држава. Не знамо када ће се рат завршити, али морамо да обезбедимо да када се то догоди, имамо кредибилне аранжмане који ће гарантовати безбедност Украјине у будућности и прекинути циклус руске агресије", закључио је Столтенберг.