РТ Балкан анализа највеће НАТО вежбе и украјинске офанзиве: Трећи светски рат почиње у понедељак?

Од 12. до 23. јуна НАТО ће у Немачкој одржати највећу ваздухопловну војну вежбу на тлу Европе икада

Вишегодишња конфронтација НАТО-а са замишљеним војним савезом са истока ескалирала је на тлу Немачке. Специјалне снаге могле би да буду прокријумчарене у Немачку са истока, а већ се надзире нови тактички потез непријатеља - намера да се преузме лука Росток на Балтичком мору. Да би то учинио, савез са истока користи специјалне снаге подржане из ваздуха. НАТО зато активира члан 5. свог уговора и започиње одбрану.

Тако изгледа сценарио НАТО војне вежбе под називом "Бранилац неба 23" која ће почети у понедељак у Немачкој. У питању је највећа ваздухопловна војна вежба Алијансе на тлу Европе икада. 

До 23. јуна 10.000 војника из 25 земаља тренираће на 250 авиона у различитим ваздушним операцијама. Сједињене Америчке Државе послаће 100 ваздухоплова и 2.000 војног особља за учешће на овој вежби. 

Вежбе ће се углавном одвијати у три коридора лета изнад Немачке, Северног мора и Балтичког мора – укључујући допуну горива у ваздуху и летове на малим висинама.

Измишљени конфликт се протеже од Артика до Црног мора. Да би ослабио НАТО, непријатељ са истока је повећао своје војно присуство у суседству чланица Алијансе, на пример у близини Балтика. Источни непријатељ је већ напао и заузео земљу ван територије НАТО савеза.

Занимљиво је да замишљени сценарио има и део који се не односи само на војни сукоб. Тако савез са истока има утицај на јавно мњење у Немачкој и зато већ води у хибридном рату. Сценарио је толико реалан да укључује и информације да је немачка економија погођена недостатком залиха енергената, ослабљена након пандемије вируса корона и погођена инфлацијом која брзо расте.

Кад са замишљеног сценарија пређемо у стварност, украјинска војска на фронту покушава да спроведе своју дуго најављивану офанзиву. 

Истовремено, бивши генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен изјавио је да би неке чланице Алијансе могле добровољно да пошаљу војнике у Украјину, ако Кијев не добије гаранције о широком спектру питања на предстојећем скупу блока који ће бити одржан у јулу у Виљнусу у Литванији.

"Јасно је коме је упућен овај политички сигнал: Русији и њеном председнику Владимиру Путину", рекао је генерал-потпуковник немачког ваздухопловства Инго Герхарц.

Из маневра у ратну офанзиву

Бивши официр Контраобавештајне службе (КОС) Љубан Каран сматра да је овај термин одржавања вежбе изабран како би се пажња Русије одвукла са украјинске офанзиве, поготово што сви правци напада у тим војним вежбама иду према Русији.

"У позицијама за решавање тактичких проблема током вежбе НАТО увек полази од тога да је Русија напала Европску унију, међутим, то је само оправдање да би се планирале офанзивне операције. Нису то никакве одбрамбене операције како их представљају, него офанзивне према руским границама", напомиње Каран у изјави за РТ Балкан.

Русија, без обзира што је у току каква-таква украјинска офанзива, мора да буде опрезна и на другим стратешким правцима који иду ка Русији, каже Каран.

Војну вежбу види као помоћ украјинској војсци да се и овим потезом НАТО-а, као и другим, ослаби руски потенцијал.

"Али украјинска офанзива нема шансе за успех, ти продори, ако их буде, чак и ако се сконцентрише велика војна сила на малом простору, немају шансе за неки дубљи продор", сматра Каран.

Наш саговорник истиче да је обим вежбе "Бранилац неба 23" такав да се може назвати маневрима, и напомиње да се, историјски гледано, из маневра увек лако прелазило у ратне агресије и ратне офанзиве.

Каран сматра да је важно и то што је ваздухопловне вежбе теже контролисати јер су брзе и зато што краће трају.

"Ваздухопловне вежбе могу за краће време да угрозе виталне објекте у Русији. Теже су и опасније са становишта праћења и предузимања контрамера", каже наш саговорник.

На питање какву поруку НАТО жели да пошаље Русији овом вежбом, Каран одговара да је то је порука да Алијанса неће одустати од офанзивних напада на Русију, прокси ратом преко украјинске војске и хрибридним притисцима који подразумевају и ову вежбу.

"Војни притисак и војна претња као широког спектра хибридних напада на Русију који се манифестују кроз, економске, дипломатске, санкције, пресецање трговине. Тај хибридни рат увек садржи неки степен војне претње, у овом случају та претња биће на неки начин координисана дешавањима у Украјини", закључује Каран.

Уједињени, а заправо влада једноумље

Некадашњи начелник Управе за стратегијско планирање Војске Србије генерал-мајор у пензији Божидар Форца каже за РТ Балкан да је сценарио војне вежбе НАТО-а поприлично реалан, јер ситуација у свету није безазлена.

"Проширење сукоба из Украјине зависиће од исхода ових покушаја офанзивних дејстава Украјине и од тога ће зависити даља судбина јер су Запад и Русија на сасвим супротним половима, односно - један мора да изгуби и ту нема изговора о миру", каже Форца.

Напомиње да оно што Украјина нема, а што јој је потребно да би извела офанзиву, јесте управо превласт у ваздушном простору. Зато, сматра Форца, неки будући сукоб може бити управо ваздушни сукоб НАТО-а и Русије.

Наш саговорник истиче да се НАТО припрема за самит у Литванији следећег месеца и најављује највећи преокрет од Хладног рата и позивају се на два сценарија: Русију и тероризам.

"НАТО вероватно намерава да Русија изгуби овај рат. Са друге стране, када кажу тероризам, то значи да се Алијанса припрема да и даље буде светски полицајац, јер НАТО је опстао тако што је Америка преварила свет и Уједињене нације убедила да по Повељи УН, члану 53. - Савет безбедности може да позове регионалне организације за успостављање мира и безбедности", оцењује Форца.

Форца сматра да је врло известан сценарио да Пољска нападне Белорусију, те се онда отвара сукоб са Пољском, односно са НАТО-ом. Све зависи, каже наш саговорник, од тога да ли ће и колико успети офанзивност украјинских снага овог лета.

"НАТО жели да пошаље поруку да је Запад никад уједињенији, а у суштини то је класично једноумље. Довољно је да се погледају три стратешка документа од прошле године: НАТО, ЕУ и националне безбедности САД. То су потпуно истоветни документи у осуди Русије и Кине, то су идентичне реченице иако су документи настали у распону од 10 месеци они су писани на једном месту - диктирао их је Вашингтон", закључује Форца.