Асошијејтед прес: Руска војска све моћнија, спрема се рат исцрпљивањем
Русија је побољшала своју војну тактику, повећала број трупа и модернизовала наоружање, а то све, како оцењује новинска агенција Асошијејтед прес (АП), украјинску армију која се надала брзој победи, уводи у дугорочни рат исцрпљивањем.
Генерал у пензији Ричард Баронс, који је својевремено предводио Команду здружених снага Уједињеног Краљевства, оценио је да је руска војска изградила одбрамбене линије по "уџбеницима", сада је способнија да се бори и да користи дронове, а уз то, Кремљ је, како каже, научио и да командни штаб и складишта муниције чува ван домета непријатељске артиљерије.
"Изоштрили су и способности да пуцају на украјинску артиљерију и тенкове када их примете. Ако све то саберете, сви знају да ће ово бити тежа борба него за Херсон или Харков прошле јесени", истиче саговорник АП-а.
Баронс верује да је главни фактор који још увек ограничава способности Русије, њена одлука да своје авионе не шаље дубоко на украјинску територију.
А баш то би могло представљати потенцијалну опасност за Кијев. Наиме, овај војни стручњак сматра да је од суштинског значаја за Украјинце да поведу рачуна да руске летелице и остану што даље како "контраофанзива не би била тренутак када руско ваздухопловство залута широм Украјине".
И украјински војни аналитичар Олех Жданов признао је за Асошиејтед прес да је Москва задржала бројчану предност у трупама и наоружању.
Русија, како он каже, све више користи свој хладноратовски арсенал, распоређујући тенкове из 1950-их, који, иако стари и даље могу добро да функционишу.
"Није важно које тенкове имају. Имају их на хиљаде", каже Жданов, напомињући су многа од ових борбених возила коришћена као стационарно оружје одбрамбеним линијама, између осталог и у Запорожју, где су се показали ефикасним.
Овај украјински стручњак признаје и да је Русија била успешна и у гађању украјинских војних складишта, а како он додаје, све више користи и дронове, а за борбу са непријатељским беспилотним летелицама, ослања се на електронско ратовање.
"Москва је престала да користи тактичке групе величине батаљона које је користила на почетку рата, и сада је прешла на мање јединице", рекао је Жданов.
Руске ваздухопловне снаге модернизовале су и своје залихе бомби од 500 килограма како би их претвориле у ефикасно оружје.
"Совјетски Савез је произвео те бомбе у небројеним количинама", упозорио је Жданов, додајући да Руси бацају и до 50 оваквих експлозивних направа дневно за "велики психолошки ефекат".
И као да је то мало за Кијев, Руси, како додаје АП, сада у клизну муницију претварају и бомбе од 1.500 килограма.
Извештај лондонског тинк-тенка РУСИ наводи и да су руски инжењери показали снагу у изградњи теренских утврђења и сложених препрека дуж линије фронта. Војска Кремља тако подиже бетонске ојачане ровове и командне бункере, жичане мреже, ровове, противтенковске јежеве или "змајеве зубе" и сложена минска поља.
У анализи се додаје и да руско обимно постављање софистицираних мина против тенкова и пешадије представља "велики тактички изазов за украјинске офанзивне операције".
Извештај ове организације похвалио је и то што руска армија сада има бољу термичку камуфлажу за тенкове, бржа је у распоређивању артиљерије на више позиција, а напредак је и што непријатељску артиљерију сада напада лутајућом муницијом.
Побољшани руски системи за електронско ратовање уништавали су око 10.000 украјинских дронова месечно, а такође су били у стању да пресретну и дешифрују украјинске тактичке комуникације у реалном времену, додаје се у извештају.