Свет

Забрана књига као цензура идеја: Илионоис против политички коректних јавних библиотека

Илиноис ће ускратити средства јавним библиотекама које забрањују књиге из политичких разлога
Забрана књига као цензура идеја: Илионоис против политички коректних јавних библиотекаGetty © Fernando de Dios / Staff

Америчка држава Илиноис усвојила је закон на основу кога ће се укидати владино финансирање јавних библиотека које забрањују књиге из "страначких или идеолошких" разлога. Од библиотека је затражено и да потпишу "Библиотечку повељу права" и прекину за забраном литературе.

Гувернер Џеј Би Прицкер рекао је, потписујући закон, да су забране књига заправо "цензура - маргинализација људи, идеја и чињеница".

"Данас, Илиноис улази у историју као прва држава у нашој земљи која је једном заувек званично окончала забрану књига", рекао је гувернер, тврдећи да следбеници "опасне врсте белог национализма" настоје да "одреде чија се историја прича у Илиноису".

Нови закон који је представила Ен Става-Мареј из редова демократа након свађе око садржаја у школским библиотекама у њеном округу, требало би да ступи на снагу 1. јануара 2024.

Закон предвиђа да јавне библиотеке усвоје "Библиотечку повељу права " Асоцијације америчких библиотека (АЛА) како би добиле средства од државе. У закону се наводи и да "материјали не би требало да се забрањују или уклањају због страначког или идеолошког неодобравања".

Закон из Илионоиса скренуо је пажњу на ширу дебату око књига за децу широм САД. Флорида, Аризона, Ајова, Тексас, Мисури, Оклахома и друге државе предложиле су или усвојиле законе којима се забрањују одређене књиге како би се деца заштитила од "неприкладног" и "садржаја за одрасле".

Према подацима АЛА, 2022. је забележен рекордан број покушаја забране или ограничавања приступа књигама. На удару политички коректних активиста тако су се нашле и култне књиге попут "Убити птицу ругалицу" Харпер Ли, али и графички роман "Маус" Арта Шпигелмана.

"Подржавам локалну контролу", рекао је лидер републиканске мањине у Представничком дому Илиноиса Тони Мекомби. "Наш клуб не верује у забрану књига, али верујемо да треба узети у обзир садржај књига приликом њиховог постављања на полице".

Тери Њусом - родитељ који је помогао у покретању кампање за уклањање контроверзне књиге под називом "Џендер квир" из школских библиотека у Илионоису, рекао је локалним медијима да не подржава "забрану књига" али да не жели "порнографски" садржај у школама.

image