Свет

Пенс: Ако Кијев буде поражен, руска војска ће прећи границу НАТО-а

Бивши потпредседник САД приметио је да би могло да се ради о преласку границе – Пољске, Естоније, Летоније, Литваније
Пенс: Ако Кијев буде поражен, руска војска ће прећи границу НАТО-а© Tanjug/AP Photo/Dmitri Lovetsky

Мајк Пенс, бивши потпредседник САД и један од кандидата за председничку номинацију Републиканске странке на изборима 2024. године, сматра да је неопходно наставити пружање подршке Украјини, јер очекује да ће, уколико Кијев буде поражен, руска војска прећи границу једне од земаља НАТО-а.

"Очекујем да, ако Русија победи Украјину, неће проћи много времена пре него што руска војска пређе границу, када ће наши мушкарци и жене у униформама морати да иду у борбу", рекао је он у интервјуу за Ен-Би-Си њуз.

Пенс је приметио да би могло да се ради о преласку границе – Пољске, Естоније, Летоније, Литваније.

Према речима кандидата за председника САД, тренутни скептицизам међу Американцима у погледу војне подршке Украјини је "одраз неповерења у председника Џозефа Бајдена као врховног команданта".

"У нашем националном интересу је да руска војска буде потиснута из Украјине, а не да Џо Бајден прича о сјајним демократским циљевима", рекао је Пенс, додајући да ће то такође послати сигнал Кини за Тајван и другде у азијско-пацифичком региону.

Половина Американаца против подршке Кијеву

Скоро половина Американаца (47 одсто) сматра да САД шаљу довољну количину помоћи Украјини, а 16 одсто њих да је потребно послати више, наводи се у истраживању Истраживачког центра Пју.

Са друге стране, 28 одсто Американаца каже да САД шаљу превише помоћи Украјини.

Међутим, удео Американаца који сматрају да се Кијеву пружа превише помоћи стално расте од почетка рата, углавном због промене расположења међу републиканцима, наводе из истраживачког центра.

Тренутно, 44 одсто републиканских бирача наводи да САД шаљу превише помоћи, у поређењу са 40 одсто у јануару ове године.
Истовремено, тек 14 одсто гласача Демократске странке дели тај став.

У марту прошле године, девет одсто републиканаца је сматрало да се Украјини шаље превише помоћи, у односу на пет одсто демократа.

Истраживање показује и да 59 одсто Американаца каже да бар донекле пажљиво прати вести о рату у Украјини.

Када им се постави питање колика је претња руска Специјална операција по Сједињене Државе, 32 одсто испитаника каже да "велика", исто толико њих сматра да је реч о "малој" претњи, док 11 одсто Американаца руску интервенцију не види као претњу.

Када је реч о политици америчког председника Џозефа Бајдена везаној за украјинску кризу, 39 одсто грађана САД каже да га подржава у томе, док 35 одсто испитаних наводи да не подржава политику председника.

image