Како америчка снајперска муниција завршава у руским пушкама и какве везе Словенија има са тим
Снимак припадника групе "Вагнер" који хвали пушку "орсис Т-5000" руске производње и каже да "користи муницију западног калибра типа .338 и да ради веома добро", изазвао је нервозу на Западу будући да "орсис Т-5000" производи "Промтехнологија", компанија са седиштем која је на листи санкција Сједињених Држава.
Истрага портала "Политико" показала је да су "Промтехнологија" и друга руска фирма "Тетис" купиле стотине хиљада метака које је произвела америчка компанија "Хорнади" која своју робу рекламира као "Прецизну. Смртоносну. Поуздану." Другим речима, упркос санкцијама, западна војна опрема и даље стиже у Русију.
Из "Хорнадија" поручују да не сарађују са Русијом од почетка Специјалне војне операције у Украјини. "Ми категорички не извозимо ништа у Русију и нисмо имали извозну дозволу за Русију од 2014. године", одговорио је Стив Хорнади, извршни директор породичне компаније са седиштем на Гранд Ајленду у Небраски. "Не подржавамо било какву продају нашег производа ниједном руском к... сину и ако будемо могли да сазнамо како они набављају, ако у ствари то раде, ми ћемо предузети све доступне кораке да то зауставимо", поручио је он.
Хорнади је додао да је контактирао власти САД након истраге "Политика" и објаснио да тренутни амерички закон захтева да купци морају да добију дозволу од Министарства трговине за поновни извоз артикала направљених у Сједињеним Државама.
"Према нашим сазнањима, нико од наших купаца не крши тај закон", рекао је он.
Шеф групе "Вагнер" Јевгениј Пригожин је на питање "Политика" да ли његове снаге користе америчку муницију, саркастично затражио од портала да му помогне и у набавци авиона Ф-35 и снајперских пушака, митраљеза и бацача граната.
"Промтехнологија" демантује да има било какве везе са "Хорнадијем" и поручила да су њихови производни капацитети сасвим довољни. Компанија је такође навела да су пушка "орсис" и муниција коју компанија производи намењени за "ловце и спортисте" и да су слободно доступни на цивилном тржишту.
Кривична или намерна кршења америчких санкција могу изазвати казне до милион долара по кршењу, као и до 20 година затвора за појединце. Грађанске казне могу бити веће од двоструке вредности основне трансакције или око 350.000 долара по прекршају, подсећа портал.
Наводно, "Хорнади" муницију купује и руска компанија "Тетис" и наводно су у априлу купили више од 300.000 "јединица" из каталога америчке компаније. "Политико" наводи да власници "Тетиса" Александар Левандовски и Сергеј Сенченко имају везе са руском војском.
Обојица су раније били наведени као акционари у другој компанији под називом "Кампо", која према документацији компаније поседује лиценце за производњу оружја и војне опреме и пословала је са Министарством одбране и Специјалним одредом за летење који управља Путиновим председничким авионом.
Иако "Тетис" не нуди "Хорнади" муницију на својој веб страници, он се оглашава као међународни дистрибутер за РЦБС, америчког произвођача опреме за поновно пуњење. Ово се користи за склапање чаура, прајмера, погонског горива и пројектила у патроне које се затим могу испалити.
Мет Рајс, портпарол РЦБС-а тврди да руска фирма више није међународни дистрибутер РЦБС-а.
"Хорнади" муниција или њене компоненте су слободно доступне у Русији, заједно са другом врхунском страном војном опремом која у земљу стиже захваљујући црном тржишту и "балканској рути".
Није само муниција из САД та која стиже до бојишта. Чини се да постоје и кертриџи из Европске уније, која је увела најмање 10 рунди санкција Русији у покушају да заустави Москву, пише "Политико".
"Промтехнологија" је од октобра поднела четири декларације које покривају испоруке од 460.000 јединица описаних као "орсис ловачке патроне" - већина је типа .338. Руси су "идентификовали" словеначку компанију "Валеријан" као добављача.
Први од поднесака, од 13. октобра 2022. године, садржи број авио-товарног листа чије прве три цифре - 262 - указују да је пошиљалац био "Урал ерлајнс", руски превозник. Међутим, није било могуће одмах пратити руту лета.
"Валеријан" је основан уочи руске операције у Украјини са капиталом од 7.500 евра који је уплатио Гашпер Хејбал, који је раније радио за америчку војну фирму "Вуду тактикал". На сајту, "Валеријан" наводи: "Наш циљ је да вас опремимо за вашу мисију, ма каква она била, и где год да идете".
"Политико" коментарише да у онлајн објавама, Хејбал није учинио ништа да одагна утисак да је активан трговац малим оружјем.
Телефонски број који је Хејбал јавно поделио је телефонски број "Валеријана", који је регистрован на адреси у селу око 40 минута вожње југоисточно од словеначке престонице Љубљане. Из компаније наводе да не продају никакво ватрено оружје или муницију и подсећају да "постоји ембарго на Русију".
"Прво, морамо да нагласимо да не знамо, нити разумемо како се име наше компаније, 'Валериан д.о.о.', појављује на документу. Друго, Валеријан тамо није наведен као добављач већ као произвођач, а то није могуће, јер ми не производимо муницију. Имајући то у виду, и даље нам нема никаквог смисла како би се наше име могло појавити на њему. Драго нам је што сте нам скренули пажњу на ово како бисмо могли да схватимо шта се дешава", саопштили су из словеначке компаније.
Словеначки дипломата је рекао да, иако "Валеријан" никада није тражио дозволу за извоз оружја или муниције у Русију, он је слао "поједине делове" у Киргистан.
Централноазијска држава је једна од земаља које ЕУ има на уму док расправља о 11. рунди мера усмерених на треће земље за које се сумња да помажу Русији да избегне санкције.
"Надлежне службе у Републици Словенији су већ покренуле одговарајуће поступке за испитивање чињеница у вези са компанијом", рекао је дипломата за "Политико" и додао да ће проверити евентуално преусмеравање робе у Руску Федерацију.
"Словенија је чврсто опредељена да подржи Украјину, ми смо подржавали све пакете санкција, а посебно овај против заобилажења истих".