Саботажа Северног тока: Пољска сад у фокусу истраге
Већ неко време истражитељи који испитују како је дошло до саботаже на гасоводу Северни ток у септембру прошле године, усредсређени су на јахту "Андромеда", а у фокус истраге дошла је Пољска.
Према теорији која постаје све вероватнија, са ове јахте дугачке више од 15 метара постављен је експлозив, пише "Франкфуртер алгемајне цајтунг". Пловило које је кренуло из Ростока 6. септембра прошло је сва три "места злочина" у близини Борнхолма, а зауставило се у пољском граду Колобржегу, што су медијима потврдиле и пољске власти.
Пошто је ту наводно остао 12 сати, брод је напустио пољске воде, а према изјави пољског тужилаштва ништа није утоварено на брод док је био у пољској луци. Из канцеларије јавног тужиоца саопштено је да нема доказа "који би указивали да су пољски држављани учествовали у експлозији гасовода".
Како се наводи у тексту немачког медија, већ је познато да је брод изнајмила пољска компанија, посаду је чинило, наводно, шесторо људи који су имали лажне пасоше, а њих неколико је рекло да су Украјинци, укључујући и украјинског војника. Истражитељи су на палуби брода нашли трагове експлозива.
Наводи се и да је јуну 2022. данска војно-обавештајна агенција упозорила ЦИА, између осталих, да група унутар украјинске војске планира да употреби изнајмљени брод како би извела напад. Украјина је демантовала наводе да је учествовала у нападу и попут Пољске окривила Русију за саботажу.
Попут САД, и Пољска и Украјина су негативно гледале на изградњу гасовода.
Када су у септембру прошле године уништена два дела гасовода Северни ток 1 и 2, данске и шведске власти навеле су да се највероватније радило о експлозивном пуњењу од неколико стотина килограма. Овако велико експлозивно пуњење могло би да се постави на брод величине "Андромеде".
Сумњало се и да иза експлозије стоји Русија, која је наводно овим чином хтела да покаже рањивост Запада, а чији су специјални бродови снимљени неколико дана пре експлозије на том месту.
Међутим, нови снимци гасовода Северни ток 2 показују да уништена цев има удубљење само на једном месту и да је могла да буде уништена и са много мањом количином експлозива него што се раније мислило.