ЕУ жели да смањи напетости са Пекингом: Не љутите Кину
За европске лидере, који се у четвртак окупљају у Бриселу, питање дугорочних односа са Кином изгледа као проблем који би радије гурнули под тепих.
Европске владе и даље покушавају да одлуче колико далеко да иду у погледу осетљивих економских веза са Пекингом. Упркос кинеском ставу о конфликту у Украјини, неке од највећих европских сила желе да смање напетости са Кином, извештава "Политико".
У данима који су претходили самиту у четвртак, један источноевропски званичник приметио је да су неке западноевропске владе покушале да ублаже "већ досадан" нацрт изјаве како не би "наљутиле Кину."
За многе европске политичаре, питање како се носити с Пекингом је веома незгодно. Они желе да очувају економске везе са Пекингом и да схвате безбедносне ризике савезништва Си Ђинпинга са Путином. У исто време, предузећа из ЕУ ослањају се на Кину.
Немачка не жели да наруши своје пословне интересе у Кини. Француска је скептична у погледу америчког приступа Кини. САД желе да се појача притисак на Пекинг и да се "ограничи изложеност Запада."
Европски блок је подељен
Постоје знаци да односи између западних сила и Пекинга у последње време отопљавају.
Берлин и Париз угостили су кинеског премијера Ли Ћијанга. У данима који су претходили самиту Европског савета, постепено се стварао консензус у корист очувања дипломатског мира са Пекингом.
Најновији нацрт завршне изјаве о Кини, у који је "Политико" имао увид, био је мање непријатељски према Пекингу, барем у поређењу са ранијим изјавама из Брисела.
О односима Кине и Русије у најновијем нацрту се наводи да лидери ЕУ позивају Пекинг да "изврши притисак на Русију да прекине рат и да одмах, потпуно и безусловно, повуче своје трупе из Украјине", уз додатак: "Европска унија и Кина имају заједнички интерес у остваривању конструктивних и стабилних односа."
Утисак је да ЕУ жели да избегне питање односа са Кином, јер би то разоткрило колико је европски блок подељен. Један дипломата из ЕУ је изјавио да би "даља расправа између лидера ЕУ показала нејединство око Кине."
Тон закључака самита открива још један раскол највишег руководства ЕУ: између председника Европског савета Шарла Мишела и председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен.
Иза затворених врата Мишел и његов тим критиковали су жељу Урсуле вон дер Лајен за чвршћим приступом Кини. Неки званичници ЕУ виде помирљиви однос према Пекингу у нацрту изјаве на самиту као Мишелов одговор на стратегију економске безбедности Фон дер Лајенове.
"Сада имамо велики проблем. Председник Европске комисије слуша Сједињене Државе, а председник Европског савета Кину", коментарисао је још један неименовани званичник ЕУ.
Мекши приступ ЕУ можда одражава померање у односу према Кини, које се дешава и са друге стране Атлантика, закључује "Политико". Током последњих недеља, САД смањују притисак на Кину. Са своје стране, и Кина је показала спремност да не квари односе са западним владама.