ЕУ ће Украјини понудити безбедносне гаранције у будућности
Европска унија понудиће Украјини "будуће безбедносне гаранције" у склопу договора око дугорочних обећања за Кијев.
Расправе око обавеза које би ЕУ могла да преузме на себе према Украјини укључене су у нацрт закључака данашњег састанка лидера ЕУ и долазе након скромног напретка Украјине у офанзиви и оружане побуне групе "Вагнер" у Русији, које су натерале чланице ЕУ да поново размотре који је ниво подршке потребан Украјини, пише "Фајненшел тајмс".
Чланице ЕУ Француска и Немачка, заједно са Сједињеним Америчким Државама и Великом Британијом, предводиле су напоре да се договоре билатерални безбедносни аранжмани који би обезбедили Украјини дугорочно финансирање, снабдевање војном опремом, обуку и обавештајну подршку која би требало да им помогне у одбијању руских напада и заштити их од будућих, наводи се у тексту.
Иако је то знатно мање од заједничке одбране која би ишла уз чланство у НАТО-у, обећања су осмишљена тако да улију Кијеву поверење у наставак западне подршке. Предложена декларација ЕУ, коју је осмислила Француска, циља на то да пошаље јасан политички сигнал Украјини и Русији, каже дипломата који је био укључен у ове разговоре. Такође, она би требало да покаже да блок ЕУ има своје место у ширем безбедносном оквиру осмишљеном да заштити Украјину, рекао је други званичник.
Са документом се нису сложиле Ирска, Малта и Аустрија, неутралне државе које су желеле разјашњење шта ће обавезе подразумевати, напомиње неименовани извор упућен у дискусије.
У нацрту у који је "Фајненшел тајмс" имао увид, наводи се да су чланице ЕУ "спремне да допринесу, заједно са партнерима, будућим безбедносним гаранцијама према Украјини, које ће помоћи Украјини да се одбрани у дужем временском року, одврати агресивне покушаје и одупре се покушајима дестабилизације".
Додаје се да ће се радити на томе да се "брзо размотре начини таквог доприноса", узимајући у обзир "безбедност и одбрамбену политику одређених држава чланица", што је референца на неутралне државе.
Текст може бити промењен пре усвајања.
Неке државе чланице напоменуле су да је идеја обавеза, односно гаранција, врло широко дефинисана и да захтева формалније одређење.
"Већ чинимо много по питању безбедносних обавеза", рекао је један дипломата ЕУ, мислећи на финансијску помоћ Кијеву и иницијативе да јој се обезбеде додатне количине муниције. Упитана о овим обавезама, естонска премијерка Каја Калас рекла је да сваки појединачни савезник треба да одлучи шта може.
"Али је важно да кажемо да је то уобичајени начин. Радимо на тексту, не желимо празне, шупље речи", рекла је Калас.
Један виши европски дипломата рекао је да ће "исход офанзиве утицати на све што се ради у погледу Украјине и свесни смо тога... финансирање, подршка, политичка укљученост и што је најважније мировни преговори који стижу, свидело се то нама или не".