Херш: Украјини ће требати 117 година да заузме територије у Донбасу
Ако настави истим темпом, Кијеву ће бити потребно 117 година да поврати сву изгубљену територију коју сматра својом, закључио је Симор Херш.
Позивајући се на своје изворе из америчке обавештајне заједнице, награђивани новинар наводи да су украјинске снаге заузеле свега око 113 квадратних километара током прве две недеље офанзиве, у односу на око 103.600 квадратних километара које контролише руска војска.
Поврх тога, напомиње да ту територију чини већма чини отворено пространство, које је тешко бранити од противника.
"Речено ми је да се украјинске снаге у протеклих десет дана нису учиниле никакве значајније пробоје руске одбране. Они су повратили још само две квадратне миље територије коју су заузели Руси. Тим темпом, како шаљиво закључује један информисани званичник, војсци Зеленског ће бити потребно 117 година" да заузме изгубљене територије, пише Херш на свом "Сабстек" блогу.
Он такође напомиње да постоји велики диспаритет између процена америчке обавештајне заједнице о ситуацији и онога што "Бела кућа и покорна штампа из Вашингтона представљају јавности, некритички репродукујући изјаве Блинкена и његових кохорти јастребова."
Додаје да не постоје јавни докази да Бајден и његови виши саветници у Белој кући и Стејт департменту уопште разумеју реалност ситуације на терену, напоменувши да Русија има скоро потпуну контролу над четири области које су се на референдумима прошле године одлучиле за сједињење са Руском Федерацијом, односно Херсоном, Запорожјем, Доњецком и Луганском.
"Следећи корак, под претпоставком да се не деси чудо на бојном пољу, биће на Путину. Могао би једноставно да стане тамо где јесте и да види да ли ће Бела кућа прихватити војну реалност и хоће ли тражити прекид ватре, уз покретање формалних преговора о крају рата", додаје амерички новинар.
Такође напомиње да Украјини предстоје избори у априлу следеће године, под условом да се уопште организују, будући да је украјински председник Владимир Зеленски укинуо изборе док се земља налази под ратним законодавством.
Бајденови политички проблеми, у контексту предстојећих избора у САД наредне године, "акутни су - и очигледни", пише Херш.
Он подсећа да скорашње анкете указују на Бајденову опадајућу популарност, цитирајући чланак "Вашингтон поста" у којем се наводи да актуелни председник ужива "скоро универзалну подршку унутар сопствене странке, готово никакву код опозиционе странке и ужасну међу независним гласачима", додавши да се конкретна анкета "Галупа" о којој тај лист пише и није бавила америчком подршком Украјини.
"Предстојећа катастрофа у Украјини и њене политичке импликације требало би да буду позив на узбуну за оне демократе из Конгреса који подржавају председника, али се не слажу са његовом спремношћу да проћерда милијарде долара у Украјини уз наду за чудо које се неће десити", пише Херш.
"Можда би било мудро да Џо Бајден говори отворено о рату и његовим разним проблемима за Америку – и да објасни зашто се више од 150 милијарди долара које је његова администрација до сада уложила показало као веома лоша инвестиција", закључује новинар.