Свет

Како је фентанил променио правила игре за мексичке нарко картеле

За мање од једне деценије, створен је веома профитабилан "храњења" америчке потражње за синтетичким опиоидом
Како је фентанил променио правила игре за мексичке нарко картелеGetty © John Moore / Staff

У последњој деценији, фентанил је постао водећи узрок смрти младих у САД. Трговина дрогом у Мексику се такође прилагодила преласку са "органских" варијанти на синтетичке, стварајући нову, модернизовану и високо профитабилну грану илегалног пословања са мање радника и нижим трошковима – али исто толико насиља.

Промена је изазвала тензије у односима Вашингтона са Кином и Мексиком. Такође, брзо постаје приоритет америчких републиканаца уочи председничких избора 2024. године, а кандидати износе све радикалније предлоге за мере против обе земље.

"Фајненшел тајмс" је истраживао токове фентанила у САД и наводи да би мексичка царина, чак и да није подвргнута претњама и корумпирана, тешко могла да открије мале количине улазних хемикалија потребних за производњу фентанила међу огромним теретом, кажу стручњаци. Ствар додатно компликује то што многи састојци могу да се користе у легалне сврхе, као и сам фентанил.

Сав фентанил потребан за снабдевање САД током једне године тежак је 5 тона и лако би стао у један камион, кажу експерти "Ранд корпорације". Када је реч о хероину, цифра је 125 тона, а још више за кокаин.

Из луке се хемикалије одвозе у северне државе Мексика и мешају и пресују у таблете, кажу стручњаци. За разлику од огромних поља мака или марихуане, која зависе од погодних временских услова, "лабораторије" за синтетичку дрогу могу брзо да се поставе у кућама и остану непримећене чак и у урбаним срединама.

Уместо да запошљава десетине хиљада пољопривредних радника, цела индустрија фентанила у Мексику би могла да функционише са "куварима" за које се процењује да их има на стотине, а који углавном нису квалификовани хемичари.

Чини се да је раст фентанила посебно погодио производњу хероина, при чему је раст мака у Мексику и даље далеко испод својих врхова, показују подаци Канцеларије УН-а за дрогу и криминал.

У једној рудиментарној лабораторији у брдима Синалое, двојица тинејџера са рукавицама од латекса седела су за столом који је био препун фентанила у праху, претходно спремљеног у неконтролисаним условима, јавила је недавно мексичка "Телевиса". Пунили су 21.000 капсула недељно и били су плаћени око 330 долара, рекли су.

"Није много новца, али свуда се плаћа тако мало. И досадно је", рекао је један тинејџера који прави дрогу за картел Синалоа.

Одатле дрогу преко копнене границе превозе "мазге", које су често Американке, према недавној америчкој оптужници. Део се пребацује приватним авионима. Фентанил се затим дистрибуира преко сличних америчких мрежа као и за друге дроге, кажу стручњаци.

Фентанил сада узрокује већину од више од 85.000 годишњих смрти од предозирања опиоидима у САД и Канади. Док последице многих других дрога утичу на земље широм света, смртни случајеви од предозирања фентанила, који је првобитно развијен 1950-их као лек против болова, концентрисани су у Северној Америци.

Иако је америчка епидемија била подстакнута тиме што су лекари преписивали опиоиде, фентанил се такође сада меша у многе друге илегалне лекове. Мексички нарко картели сада чак и уносе друге супстанце, као што је средство за смирење животиња "ксилазин". Европол је изразио забринутост у вези са својим развојем у Европи, али тамо проблем тек треба да се појави у великим размерама, наводи "Фајненшел тајмс".

Амерички посланици из обе стране кажу да Мексико треба да учини више да заустави снабдевање фентанила, а неки чак предлажу америчку војну интервенцију против картела. На свом јунском састанку са кинеским председником Си Ђинпингом ради одмрзавања односа, амерички државни секретар Ентони Блинкен нагласио је потребу за сарадњом по том питању. И Мексико и Кина, које кажу да су предузеле "мере без преседана" за контролу фентанила и сличних супстанци, тврде да је потражња за дрогом у САД прави извор проблема.

Мексико посебно каже да већ плаћа високу цену. Прелазак нарко-картела на фентанил, за шта Американци кажу да је почео око 2014. године, подстакао је насиље код куће, где су убиства достигла рекордан број од 2018. до 2020. и сада су само незнатно опала.

Фентанил је био извор сукоба између две еминентне групе у земљи, картела Синалоа и картела нове генерације Халиска, каже Фалко Ернст, виши аналитичар Мексика у Међународној кризној групи.

"То је дефинитивно велики покретач насиља у Мексику", рекао је Ернст. "То је огромна готовина за оне који јој имају приступ."

image