Свет

Како "вакуум моћи" у Шпанији након избора угрожава европску помоћ за Украјину

Дуги и тешки коалициони преговори у Мадриду могли би да успоре разне иницијативе на европском нивоу
Како "вакуум моћи" у Шпанији након избора угрожава европску помоћ за Украјину© Tanjug/AP Photo/Manu Fernandez

Политички застој у Шпанији изазвао је забринутост да би "вакуум моћи" у тој медитеранској држави, која тренутно председава Саветом ЕУ, могао да створи проблеме за дугорочне планове Уније.

На парламентарним изборима одржаним у недељу, ни леви ни десни блок нису успели да освоје јасну већину, што значи да Шпанију чекају мукотрпни преговори о формирању неке врсте постизборне коалиције. Не могу се отписати ни нови избори.

Пословни лидери, међутим, желе стабилност, мање порезе и брину да би политичка нестабилност у могла да има негативне последице на економију те земље, у тренутку када Шпанија покушава да смањи свој позамашни јавну дуг, пише "Фајненшел тајмс".

Они се припремају за вишенедељне неизвесне коалиционе преговоре. "Не можемо да приуштимо да губимо време, у тренутку када економија успорава и рецесија постаје све извеснија", рекао је председник једног он највећих шпанских пословних лобија Мануел Перез-Сала.

Уколико компромис не буде постигнут, нови избори би могли да се одрже већ у децембру или јануару. То би представљало велики изазов не само за Шпанију, већ и за читаву Европу.

Шпанија на челу ЕУ

Као земља која тренутно председава Саветом ЕУ, Шпанија је задужена за постизање компромиса о критичним - и политички комплексним - променама фискалних правила Уније.

Реформа Пакта за стабилност и раст, који надгледа правила трошења земаља чланица, представља приоритет за Европску комисију, али је она истовремено изазвала неслагања међу престоницама.

Немачка жели увођење строжих правила како би се изашло на крај са високим јавним дугом, док се Француска залаже за флексибилнији приступ. Многи у Бриселу су се надали да би управо Шпанија могла да пронађе компромис.

Мадрид, такође, има и сопствене интересе у тој дебати. Он мора да смањи сопствени буџетски дефицит, који је прошле године износио 4,8 одсто БДП-а, осетно више од европске препоруке од три одсто, наводи ФТ.

Шпанско председавање Саветом посебно је значајно зато што се следећег пролећа организују избори за Европски парламент (ЕП), што значи да наредне године неће бити превише простора за усвајање нових прописа на европском нивоу. 

Посао Шпаније је да организује састанке европских министара, ставља теме на дневни ред и посредује у преговорима између земаља чланица и ЕП-а у Мадриду тврде да желе да постигну договоре о између 100 и 200 нерешених законских иницијатива.

Влада у техничком мандату има исте надлежности као и права, већинска влада када је реч о председавању Саветом ЕУ, подсећа ФТ. Ипак, уколико Санчез буде превише заузет унутрашњим проблемима и преговорима о формирању нове коалиције, постоји бојазан да он неће имати времена да се бави европским питањима.

Да ли се слање помоћи Украјини доводи у питање?

То би могло да успори и слање помоћи Украјини, наводи британски лист, пошто ЕУ тренутно расправља о финансирању дугорочног пакета помоћи Кијеву вредном 20 милијарди евра.

Ипак, висока цена тог пакета и чињеница да би он требало да траје четири године уплашила је поједине чланице, што значи да ће Мадрид имати тежак задатак да их убеди да подрже ту европску иницијативу.

Питање потенцијалног приступања Украјине ЕУ такође је проблематично. У октобру, Санчез или његов наследник ће председавати специјалном састанку лидера Уније у Гранади, где ће се разговарати о "напретку Украјине ка започињању преговора са ЕУ".

Кијев жели да Унија започне преговоре до краја године, а то би могла да буде најважнија одлука читавог шпанског председавања, наводи ФТ.

"Сачезова пажња ће бити фокусирана на формирање нове владе, а не на политичко вођство у Европи", рекао је сарадник Евроазијске групе Муџтаба Раман за тај британски лист.
image