Свет

Успон антируског јастреба: Викторија Нуланд од данас на новој функцији

Нико више од ње није урадио на погоршању односа Русије и САД, а сада је постала један од главних дипломата Вашингтона
Успон антируског јастреба: Викторија Нуланд од данас на новој функцијиGetty © Pool / Pool

Бајденова администрација тихо је саопштила почетком ове седмице да ће Викторија Нуланд преузети дужност вршиоца дужности заменика у Стејт департменту. Она ће заменити Венди Шерман, која планира да се повуче крајем ове недеље.

Именовање Нуландове обрадоваће антируске јастребове који желе да појачају притисак на Кремљ. Али, за оне који се залажу за окончање сукоба у Украјини преговорима, унапређење озлоглашеног "недипломатског дипломате" представља горку пилулу.

Мало подсећање. Када је Нуландова била у Обаминој администрацији, имала је сада већ озлоглашени разговор са америчким амбасадором у Украјини. Док је Мајдан потресао земљу, ово двоје дипломата разматрало је предности и мане опозиционих лидера. Нуландова је била за постављање Арсенија Јацењука на власт.

Јацењук ће постати премијер касније тог месеца, након што је бивши, проруски председник Виктор Јанукович побегао из земље. У једном незаборавном тренутку разговора, Нуланд је рекла "Је**ш ЕУ" као одговор на мекши став Европе о протестима.

Контроверза око позива и импликације о умешаности САД у свргавање Јануковича подигле су тензије са Русијом и допринеле одлуци руског председника Владимира Путина да заузме Крим и подржи побуну у источној Украјини. Вероватно није помогло ни њено дељење колачића демонстрантима у Кијеву. Нуландова је, заједно са царом санкција Стејт департмента Данијелом Фридом, тада предводила напоре да се Путин казни санкцијама, подсећа "Риспонсибл стејткрафт".

Јастребовске склоности Нуландове наставиле су се након што је напустила Обамину администрацију. Још 2020. године написала је есеј за "Форин аферс" под насловом "Приковати Путина" у којем је позвала на трајно проширење НАТО база на источном крилу Алијансе, што би сигурно подстакло напетости између Сједињених Држава и Русије.

Нуланд се такође противила идеји о поновном покретању Новог СТАРТ-а, јединог преосталог споразума којим се ограничавају залихе нуклеарног оружја Вашингтона и Москве – када је требало да истекне 2021.

Откако се вратила у Стејт департмент под председником Џозефом Бајденом, показала је мало интересовања да се претвори у "голубицу".

У интервјуу раније ове године, Нуланд је Путина назвала "аутократом из 19. века" и оправдала украјинске нападе на Крим, које је Русија назвала црвеном линијом. "Ако не победимо Путина, сваки други аутократа на овој планети ће покушати да одгризе делове земаља и дестабилизује поредак који нас је у великој мери одржавао безбедним и просперитетним деценијама и деценијама", тврдила је она.

Укратко, Нуландова 1) је наводно била умешана у заверу за свргавање украјинског председника, 2) дефинитивно је стајала иза строгог режима санкција руским званичницима и 3) од тада никада није ублажила своје ултрајастребовске ставове. С обзиром на то да су тензије између САД и Русије на највишој тачки у последњих неколико деценија, не би требало да буде сумње у то како ће њено именовање бити примљено у Москви, коментарише аутор текста Конор Еколс.

Разлога за наду ипак има. У саопштењу у ком су најавили пензионисање Шерманове, Бајденова администрација није дала јасну назнаку да ли ће Нуландова бити номинована да формално преузме функцију заменика државног секретара.

"Бајден је замолио Викторију Нуланд да буде вршилац дужности заменика секретара док се наш следећи заменик секретара не потврди", наводи се у саопштењу. Ово оставља разлог да се верује да постоји унутрашње противљење њеној номинацији, или да администрација има на уму неког другог.

Сличну тезу заговарао је и новинар Симор Херш који је на свом блогу навео да је долазак Нуландове изазвао панику у Стејт департменту иако се њен став према Русији савршено уклапају са Бајденовим.

image