Још једна главобоља због Нигера: Шта ће бити са Транс-сахарским гасоводом за Европу?
Државни удар који су прошле недеље спровели припадници председничке гарде те земље скоро свакодневно добија нове геополитичке димензије, а још једна од мање очигледних последица односи се на европску енергетску сигурност.
РТ Балкан је претходно писао како би пуч могао имати негативне последице на индустрију нуклеарне енергије у Европи, а посебно Француској, која између 60 и 70 одсто електричне енергије добија из нуклеарних електрана.
Тај блок увози 25 одсто уранијума из Нигера, а, како је пренео Би-Би-Си, представници хунте најавили су у понедељак да обустављају извоз уранијума и злата у Француску.
Још једна "слаба тачка" европске енергетске сигурности која би се могла наћи на милости и немилости хунте јесте планирани пројекат Транс-сахарског гасовода.
Пројекат који је претходно описиван као шанса за Европу да диверзификује своје ланце снабдевања гасом првобитно актуелан је већ више од две деценије, а Нигерија, Нигер и Алжир, кроз које би овај гасовод требало да пролази, потписали су меморандум о разумевању за имплементацију пројекта прошлог лета.
Недавно су вођени разговори о оживљавању пројекта између три земље које чине радну групу, пошто је питање гаса за Европу постало актуелније усред санкција које је ЕУ увела Русији након почетка Специјалне војне операције у Украјини, наводи лист "Њу телеграф" из Нигерије.
Овај гасовод би требало да има годишњи проток од 30 милијарди кубних метара природног гаса, што га по запремини чини једнаким са Турским током, чије обе линије имају укупан проток од 31,5 милијарди кубних метара годишње.
Иако хунта тек треба да искаже свој став о пројекту Транс-сахарског гасовода, "Њу телеграф" истиче да одлука Економске заједнице западноафричких држава (ECOWAS) да уведе санкције Нигеру због пуча већ угрожава овај пројекат, јер, како се наводи, санкције подразумевају забрану свих трансакција, укључујући и енергетске, између Нигера и чланица ове организације, којима припада и Нигерија.