Апел из Мађарске: Без руског гаса ћемо се смрзнути, а радна места нестати
Без дугорочног споразума са "Гаспромом" индустрија у Мађарској би стала и не би било грејања у становима, изјавио је државни секретар Министарства спољних послова Мађарске Тамаш Менцер. Тако је прокоментарисао изјаве опозиције да је уговор с руском компанијом наводно скуп и бескористан за Будимпешту, пренеле су "РИА Новости".
"Од годишње потрошње гаса у Мађарској 85 одсто је руски гас. Ова количина не може да се надокнади у догледно време, односно без руског гаса Мађарска ће се смрзнути, неће бити грејања у становима, индустрија ће стати, радна места нестати", написао је Менцер на Фејсбуку.
Додао је да руски гас значи сигурност снабдевања и енергетску сигурност.
Према речима државног секретара Министарства спољних послова, високе цене сировина су узроковане "штетном политиком санкција Брисела која гура руске енергенте из Европе".
Менцер је такође подсетио да Мађарска ради на диверзификацији снабдевања енергијом: поред "Гаспрома", Будимпешта је потписала дугорочни уговор са "Шелом", постоји споразум о испоруци гаса из Азербејџана, а разматра се и могућност куповине енергената из Катара, Турске и Румуније.
Министарство спољних послова Мађарске је више пута најављивало да земља ради на диверзификацији снабдевања гасом, али краткорочно неће бити могуће заменити руске енергенте.
Осим повећања увоза азербејџанских сировина, Будимпешта је заинтересована за повећање испоруке ЛНГ-а преко терминала на хрватском Крку и развој гасног поља у Румунији. Поред тога, према речима министра Петера Сијарта, Будимпешта разматра могућност увоза нафте из Еквадора у случају да престане копнени транзит руских енергената кроз Украјину.
Сијарто је раније напоменуо да је током посете Дохи постигнут договор према којем енергетске компаније Мађарске и Катара могу да почну преговоре о снабдевању течним природним гасом за око три године. Према његовим речима, у току су и преговори између оманских партнера на нивоу специјалиста и предузећа о могућем почетку увоза нафте и природног гаса.
Министар спољних послова је истакао да споразуми са земљама Персијског залива о снабдевању Мађарске нафтом и гасом не значе одбацивање уговора са Русијом, већ су усмерени на диверзификацију.
Мађарска и "Гаспром" су у септембру 2021. потписали уговоре за испоруку 4,5 милијарди кубних метара гаса годишње у наредних 15 година, од чега 3,5 милијарди кубних метара иде преко Турског тока, кроз Србију, а милијарду преко Аустрије.
Обим уговора одговара приближно 12,3 милиона кубних метара гаса дневно. У августу 2022. године Сијарто је саопштио да је потписао уговор са "Гаспромом", према којем ће се од 1. септембра у земљу испоручивати додатних 5,8 милиона кубних метара гаса дневно Турским током.
Током његове посете Москви у марту 2023. најављено је продужење споразума о додатним испорукама.