Свет

САД размештају додатних 3.000 војника на Блиском истоку

Ове јединице омогућавају значајну оперативну флексибилност док радимо заједно са међународним партнерима на одвраћању дестабилишућих активности и на деескалацији регионалних тензија иза којих стоји Иран, поручио је портпарол Пете флоте Тим Хокинс
САД размештају додатних 3.000 војника на Блиском истокуwww.globallookpress.com © Lev Radin/Keystone Press Agency

Америчка војска је разместила хиљаде војника и додатна поморска средства на Блиском истоку, правдајући потез потребом да за "одвраћањем" иранских снага, након што су САД оптужиле Техеран да малтретира комерцијалне бродове и посеже за другим "дестабилишућим" акцијама.

Пета флота америчке морнарице објавила је да је више од 3.000 маринаца и морнара стигло у Црвено море на једном амфибијском јуришном и једном броду за пристајање у недељу.

"Ове јединице омогућавају значајну оперативну флексибилност док радимо заједно са међународним партнерима на одвраћању дестабилишућих активности и на деескалацији регионалних тензија иза којих стоје иранско малтретирање и заплена трговачких бродова", рекао је портпарол Пете флоте Тим Хокинс за амерички лист "Хил".

Амфибијски јуришни брод под именом "Батан" који је у регион стигао у оквиру најновијег појачања такође је носио додатна ваздушна средства, додаје се у саопштењу.

Иако није прецизирала системе на броду, војска је саопштила да брод може да носи више од двадесет хеликоптера и авиона, укључујући хеликоптере "оспреј" и јуришне авионе "АВ-8Б харијер", поред одређеног броја десантних пловила.

Мањи брод за пристајање назван "Картер хол" служиће као помоћни брод за операције које укључују слетање или амфибијске нападе.

Како саопштава Централна команда америчке војске, министар одбране САД Лојд Остин наредио је тај потез у јулу "као одговор на недавне покушаје Ирана да заплени комерцијалне бродове" у региону.

Иако је Вашингтон у више наврата оптуживао Исламску Републику за такве заплене од 2019. године, оптужбе су последњих месеци постале гласније, а Пентагон је у то време најавио размештање нових снага.

Министарство одбране САД је средином јула саопштило да ће послати борбене авионе "Ф-35" и "Ф-16" на Блиски исток заједно са разарачем са вођеним пројектилима да би "бранили интересе САД и заштитили слободу пловидбе", у региону, наводећи "дестабилишуће" активности Ирана у Ормуском мореузу.

Томе је претходило још једно размештање раније ове године, а Вашингтон сада наводно разматра да ли да постави наоружано особље на комерцијалне бродове како би спречио иранске заплене.

Само дан пре него што је америчко појачање стигло у Црвено море, ирански државни медији су известили да је морнарица земље опремљена новим наоружањем, укључујући извиђачке и борбене беспилотне летелице, опрему за електронско ратовање, бацаче ракета на камионима и стотине крстарећих и балистичких пројектила.

Коментаришући нову опрему и капацитете, командант морнарице Алиреза Тангсири рекао је да ће они побољшати прецизност и омогућити ударе већег домета.

Иран је у више наврата осуђивао САД због "ратног хушкања" и ескалације тензија у Персијском заливу.

После још једног сусрета са комерцијалним бродом оптуженим за шверц прошлог месеца, ирански контраадмирал Рамазан Зирахи је изјавио да су амерички ратни авиони покушали да помогну броду да побегне, али нису успели.

image