Оптужница против Трампа као основ за Бајденов опозив
Случај који против бившег председника и садашњег председничког кандидата Доналда Трампа конструише специјални саветник америчког министарства правде Џек Смит – заснован на тврдњи да је Трамп намерно обмањивао своје присталице и тако их подстакао на упад у Капитол, односно покушао да поништи резултате избора 2022 – могао би да се покаже као озбиљан проблем за актуелног лидера САД Џозефа Бајдена – посебно као основа за истрагу о покретању његовог опозива, о чему је већ говорио председавајући Представничком дому Кевин Макарти.
Према речима адвоката и професора Универзитета Џорџ Вашингтон Џонатана Тарлија, објављеним на порталу "Месинџер", најновија оптужница против Трампа, заснована на мало нових доказа и још мање на постојећим законима, у колизији је с Првим амандманом који гарантује слободу говора.
Смит, тврди Тарли, настоји да криминализује оно што представља дезинформацију, и што се не коси само с Првим амандманом већ и с претходним судским случајевима – у одлуци Врховног суда у случају Сједињене Државе против Алвареза (лагао о војном искуству) у којој је наведено да је неуставно криминализовати изношење неистине чак и уколико је политичар знао да лаже.
"Министарство правде признаје да Устав штити лажне изјаве изнете у политичким кампањама. Ипак, тврди се да Трамп може бити осуђен за изношење неистине јер заиста није веровао у оно што је рекао", додаје професор.
Ова криминализација је заснована на томе што су многи људи рекли Трампу да избори нису покрадени и да он није могао да заустави њихово озакоњење. Трамп јесте погрешио што је овластио потпредседника Мајка Пенса да поништи резултате избора, али он је послушао савет адвоката који су му рекли да постоји основа за оспоравање избора, што није злочин већ заштићени политички говор, прецизирао је Тарли.
Међутим, у овоме се крије нешто што би могло да нашкоди управо Бајдену, и буде основ републиканском захтеву за опозив председника.
Потврђене Бајденове везе с украјинским пословима његовог сина Хантера
Слично овоме, Бајден је оптуживан да је знао да не поштује уставна ограничења, јер је његова администрација форсирала неуставне мере у вези с планом праштања студентских закона. Бајден је нпр. признао да су му саветници рекли да би обнављање националне забране исељавања из кућа због короне било неуставно, али је уместо тога послушао професора права с Харварда који га је уверио да за то има овлашћења. Његов налог о забрани исељења Врховни суд је прогласио неуставним.
"Али далеко су озбиљније оптужбе с којима се Бајден суочава због његовог одговора на корупционашки скандал у који је укључен његов син Хантер. Сада је јасно да је он годинама лагао јавност о кључним детаљима скандала. Порицање било каквог сазнања о пословима његовог сина у иностранству или умешаности у исте сеже до председничке дебате 2020", истакао је Тарли.
Недавно сведочење Девона Арчера, некадашњег пословног партнера Хантера Бајдена, поткрепило је нека наслућивања о пословима млађег Бајдена у борду директора украјинске енергетске компаније "Бурисма", односно о укључености његовог оца у те послове у смислу доступности највиших вашингтонских контаката којим је располагао тадашњи потпредседник САД, иначе у администрацији Барака Обаме задужен за питања Украјине, ради помоћи компанији која је била под истрагом због корупције.
"Џозеф Бајден је био упознат с Хантеровим пословима, сусретао се с Хантеровим пословним партнерима", рекао је Арчер, наводе медији.
Арчер је потврдио и да је Бајден присуствовао вечери 2015. с Хантеровим пословним сарадницима а што је било у супротности с председниковим константним порицањем о умешаности. Портпарол Бајденове кампање 2020. у то време је инсистирао да је прича лажна, "Политико" је преносио да су и други званичници уверавали јавност да је све нетачно, а неки су чак сугерисали да се радио о "руској дезинформацији".
Бајден је сигурно знао да је лагао, чак и када су његови помоћници дезинформисали јавност и када су се водиле конгресне и савезне истраге. Сада, према Смитовим речима, такве свесне лажи могу бити кривичне ствари, барем у случају Доналда Трампа.
"Због тога би импликација или удружена кривица, коју је користио тужилац Смит против Трампа, могла бити опасан правни стандард за Џоа Бајдена", закључио је професор Тарли.