Свет

Кулеба: Саудијски преговори су прекретница, од Ватикана слаба вајда

Верујем да је састанак у Џеди био прекретница јер смо први пут окупили земље које представљају цео свет, а не само Европу и Северну Америку, рекао је Кулеба
Кулеба: Саудијски преговори су прекретница, од Ватикана слаба вајда© Spencer Platt/Getty Images

Не видим никакав напредак у посредовању Ватикана у мирном решавању сукоба, изјавио је министар иностраних послова Украјине Дмитриј Кулеба шпанском листу "Мундо".

"Не видим да се ишта специјално догађа по том питању. Међутим, позив папи Фрањи да посети Украјину је и даље актуелан", рекао је он одговарајући на питање да ли има неких новости на тему посредовања Ватикана.

Раније је украјински председник Владимир Зеленски рекао да се нада да ће папа Фрања посетити Украјину и да ће с њим размотрити подршку "мировној формули".

Папски изасланик за украјинско питање кардинал Матео Зупи је 5-6. јуна посетио Кијев.

Ватикан је тада оценио да је посета била кратка, али садржајна. Кардинал је био у посети Москви 28-29. јуна. Он се састао са Патријархом московским и целе Русије Кирилом, помоћником председника Руске Федерације за спољне послове Јуријем Ушаковим и комесаром за права детета при председнику Руске Федерације Маријом Љвовом-Беловом. Како је саопштено у прес-служби Свете столице, сврха кардиналовог путовања била је "да пружи хуманитарни допринос тражењу излаза из тренутне трагичне ситуације у циљу постизања праведног мира".

Мировни преговори у Џеди у Саудијској Арабији прошле недеље били су "прекретница" за Кијев, јер су показали да је могуће да план украјинског председника Владимира Зеленског о окончању сукоба у десет тачака добије светску подршку, рекао је украјински министар спољних послова Дмитриј Кулеба.

"Ако желимо да земља буде на челу светске политике, она мора да буде део тих координационих састанака", рекао је он за Ројтерс.

Званичници више од 40 земаља, укључујући Кину, Индију, САД и бројне европске земље, уз изузетак Руске Федерације, учествовало је у тим преговорима, са циљем да Кијев покуша да добије широку међународну подршку за кључне принципе мирног окончања руске војне операције у Украјини. 

Кулеба је рекао да је број земаља заинтересованих за учешће на сличним састанцима "драматично порастао" последњих недеља.

"У потпуности смо задовољни динамиком тог процеса. Верујем да је састанак у Џеди био прекретница јер смо први пут окупили земље које представљају цео свет, а не само Европу и Северну Америку", рекао је он. 

Кијев би и подршку Африке 

Кулеба је признао да супротстављање руском утицају на местима као што је Африка - где везе са Москвом датирају још из совјетске ере - остаје изазов јер Украјина настоји да прошири спектар земаља иза себе.

"За разлику од Русије, ми желимо да улажемо у Африку оно што ће користити и њима и нама", рекао је Кулеба. 

Али Кулеба је рекао да турски председник Тајип Ердоган, који има уравнотежене односе између Москве и Кијева, има најбоље шансе да оживи споразум уз посредовање УН.

"Мислим да неће бити претерано рећи да је председник Ердоган вероватно једини човек на свету који може да убеди председника Путина да се врати Иницијативи за црноморско жито", рекао је он.

image