Тимошенко: Победник у Украјини пише нови светски поредак
Бивша украјинска премијерка Јулија Тимошенко сматра да тренутни светски поредак не функционише и да је потребан "строги европски безбедносни систем", као и победа Украјине, јер победник у сукобу са Русијом "пише нови светски поредак".
Тимошенко је, у говору на безбедносном скупу у Бечу, упозорила на опасност безбедносног вакума и тврдила да је Украјина за руског председника Владимира Путина наводно само први корак, изјављује Танјуг.
"Тренутни светски поредак не функционише. Русија, која има право вета, блокира Савет безбедности УН", подвукла је она.
"Сиве безбедносне зоне" морају, према њеним речима, нестати, те је поставила реторичко питање да ли би се сукоб избио да је Украјина добила 2008. могућност да постане чланица.
Истакла је да ни "тампон зоне" нису решење.
"Требало би да размислимо како можемо да попунимо тај безбедносни вакуум", рекла је Тимошенко тражећи строги европски безбедносни систем.
Она је такође тврдила да је циљ Путина да окупи све оне снаге које не желе западну лидерску снагу и које су незадовољне међународним правом.
"То је борба целог слободног света. Украјина мора да се бори и победи, јер ће победник овог рата писати нови светски поредак", изјавила је Тимошенко.
У изјави агенцији АПА Тимошенко је рекла да има разумевање за неутралност Аустрије, али додаје да не би шкодио "додатни одбрамбени систем".
Подсетила је да су Финска и Шведска одлучиле да приступе НАТО, и додала да не жели Аустрији да даје савете, али да дели украјинска искуства.
"И Украјинци су, као и многи Аустријанци, били уверени да никада неће бити рата против њихове земље. Аустрија има јединствен географски положај. Граничи се са шест чланица НАТО и нема нити једну заједничку границу са потенцијалном агресивном аторитарном земљом. Али потребно је увек размислити да колективни безбедносни и одбрамбени систем увек има за циљ одвраћање", нагласила је она.
Украјина, додаје, није чланица таквог система, и због тога није била заштићена.
Сада, сматра Тимошенко, цела Европа осећа последице, економске и претње као што је опасност од нуклеарног удара или забринутост око нуклеарке Запорожје.
"То су последице тога што је Украјина изван колективног безбедносног система"; уверена је она.
На питање да ли ће Путин употребити нуклеарно наоружање, рекла је да би требало поћи од најгорег сценарија, и да је потребно сада деловати да се он спречи.
Тимошенко сматра да је потребно Путину проследити каталог са захтевима, и да у њему не треба тражити само напуштање окупираних територија и ослобађање украјинских ратних заробљеника, већ и поставити рокове.
"Уколико се Русија не би придржавала рокова питање је чланица НАТО да заједно снажно реагују и Русији одузму могућности да настави да води рат", поручила је она.
"Назовимо ствари правим именима"
Заменик председника Савета безбедности Руске Федерације Дмитриј Медведев саопштио је ове недеље да би победа Русије била главна гаранција која би спречила да сукоб у Украјини прерасте у светски конфликт, иако Запад ради све како би ту победу и спречио.
"Назовимо ствари правим именима. Западне земље гурају свет у глобални рат, и само је потпуна и коначна победа Русије гаранција против светског сукоб", рекао је Медведев.
Председник Русије Владимир Путин указао је прошле среде да Запад немилосрдно користи Украјину за остваривање својих политичких и стратешких циљева.
Путин је истакао да је "Запад дуго радио на измени свести милиона људи у Украјини, што је на крају требало да доведе и до распада Русије", и додао да су "Украјина и украјински народ су прва и главна жртва намерне мржње према Русима и Русији".
Због свега тога је, тврдио је Путин, сукоб са "неонацистичким режимом у Кијеву био је неизбежан", али Москва и даље гаји близак однос према украјинском народу.
"Да у фебруару није предузета одговарајућа акција са наше стране, све би било исто, и још горе по нас. Ситуацију у Украјини, њени такозвани пријатељи довели су до тачке у којој је она постала смртоносна за Русију и самоубилачка за украјински народ", закључио је руски председник.