"Вашингтон пост": Америчка обавештајна заједница проценила да Кијев неће постићи ниједан велики циљ
После више од два месеца рата исцрпљивања дуж огромне линије фронта која се протеже од истока до југа Украјине, кијевске снаге још нису учиниле иоле значајнији продор, придружује се "Вашингтон пост" бујици признања о неуспеху дуго најављиване украјинске офанзиве која тренутно плави западне медије.
Украјинске снаге су претрпеле значајне губитке и обреле се заробљене у густишу руских минских поља, ровова и других утврђења, без обзира на милијарде долара вредног западног наоружања, технике и обуке, пише аналитичар Ишан Тарур.
Очигледан неуспех Украјинаца навео је америчку обавештајну заједницу да закључи како украјинска офанзива неће испунити ни барем један велики циљ — односно, заузимање Мелитопоља, боље познатог као "капију Крима", напомиње он.
И док западни политичари јавно подржавају максималистичке циљеве Владимира Зеленског и других украјинских политичара о повратку свих територија које Кијев сматра својима, приватни разговори западне политичке елите су мрачнији и скептичнији.
Промена расположења у обавештајној заједници САД
"Нова процена америчких обавештајних служби одражава мање изговаран, али све већи консензус", открива амерички лист.
И док је саветник Беле куће за националну безбедност Џејк Саливан покушао да умањи значај тих процена тврдњама да се оне стално мењају, амерички званичници и њихове европске колеге све су опрезнији у погледу очекивања од украјинске офанзиве.
Реалност ове тешке борбе довела је до неких необично грубих признања, пише колумниста "Вашингтон поста, подсетивши да је високи званичник НАТО-а Стијан Јенсен изјавио да види сценаријо у којем Украјина добија чланство за НАТО ако препусти Русији део територија које сматра својим. Генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг потом јее похитао да исправи свог саговорника напоменом да само Украјина одлучује о условима за преговоре.
Избори у САД се ближе, а незадовољство расте
Чини се да су украјински уступци нешто са чиме су многи у западним земљама спремни да се помире. Улога САД у подршци Украјини вероватно ће постати шкакљивија код куће како се сукоб одуговлачи а избори 2024. се приближавају.
Неке анкете сада показују да је већина америчких гласача, посебно републиканаца, скептична према додатној помоћи Кијеву, пише Тарур. Поред Трампа, став да континуирана војна помоћ Кијеву шкоди Америци заузео је и још један републикански кандидат, Вивек Рамасвами, напомиње колумниста "Вашингтон поста".
Стога се у Вашингтону појавило мишљење да продужени конфликт више годи Русији него Украјини, као што је то оценио амерички дипломата и бивши демократски конгресмен Том Малиновски.
"Путин зна да ће водећи републикански кандидат за председника следеће године, бивши председник Доналд Трамп, прекинути подршку САД Украјини и да у Европи има других попут њега", пише Малиновски, додавши да "рат заувек иде у корист Путину, а не Украјини."
Малиновски, међутим, долази до сличног закључка као и Стијан Јенсен, истакавши у својој колумни да би Вашингтон требало да подржава офанзиву Кијева до НАТО самита у Вашингтону следеће године, када би се Алијанса обавезала на пружање чланства и гаранција Украјини за територију над којом има контролу.