Свет

Бегунац држи кључ нове шпанске владе, сепаратисти имају црвене линије

Лидер каталонске сепаратистичке партије Јунтс (Заједно за Каталонију) Карлес Пуђдемон поставио је неколико услова за подршку социјалисти Санчезу
Бегунац држи кључ нове шпанске владе, сепаратисти имају црвене линијеwww.globallookpress.com © Matthias Oesterle

Каталонске странке које се залажу за независност поставиле су услове за подршку социјалисти Педру Санчезу, док шпански краљ Фелипе VI почиње сложену рунду консултација са неколико политичких странака, које треба да покажу ко ће моћи да формира нову владу Шпаније, извештава "Еурактив".

За сада, највеће шансе имају социјалиста Санчез и шеф опозиције десног центра Алберт Нуњез Феихо. Иако је Феихо, лидер Народне партије (ПП/ЕПП), победио на ванредним изборима одржаним 23. јула, он није освојио потребну већину – 176 од 350 места у парламенту – како би ова партија сама образовала владу.

Странка крајње деснице Вокс (ЕЦР), трећа по снази у парламенту, прошле недеље је показала спремност да подржи Феихоа. Ипак, чак и уколико удруже снаге, ове две партије немају довољно места у парламенту.

Кључ нове прогресивне владе је у рукама седморице посланика каталонске сепаратистичке партије Јунтс (Заједно за Каталонију). Лидер ове партије је бегунац од шпанског закона Карлес Пуђдемон, који је поставио неколико услова за подршку Санчезу.

Гласови странке Јунтс кључни су за Социјалистичку партију (ПСОЕ/С&Д) и нови прогресивни блок Сумар, на челу са Јоландом Дијаз, који уживају подршку неколико баскијских и каталонских националистичких странака.

Уступци каталонским сепаратистима

Први корак ка новој левичарској влади направљен је 17. августа, избором Франсине Арменгол (ПСОЕ) за председницу парламента, захваљујући подршци Јунтса и Републиканске левице Каталоније (ЕРЦ), која се такође залаже за независност.

Избор Арменголове, која течно говори каталонски и има репутацију вештог преговарача, политички аналитичари тумаче као гест наклоности каталонским националистима.

Санчез је морао да учини и неке уступке, укључујући увођење каталонског као званичног језика у шпански парламент, као и званичног захтева, који је Мадрид већ доставио Савету ЕУ, да каталонски постане службени језик у европским институцијама.

Из свог егзила код Брисела, Пуџдемон је јасно ставио до знања да пре гласања за Санчеза жели да добије неке "проверљиве чињенице". Ове речи вероватно се односе на његово помиловање, на гарантовање самоопредељења за Каталонију и на "закон о амнестији" за све који су умешани у незаконити референдум о независности 2017. године.

И ЕРЦ и Јунтс тврде да је закон о амнестији "црвена линија" за давање зеленог светла новој влади Санчеза. Ово је политички осетљиво питање, које представља велики изазов за ПСОЕ и Сумар, пошто су обе странке раније обећале да ће се држати оквира шпанског Устава који искључује могућност амнестије за сепаратисте.

У споразуму о именовању Арменголове не помиње се реч "амнестија", већ "дејудицијализација" политичког сукоба у Каталонији.

У овом тренутку, социјалиста Санчез има веће шансе од Феихоа да постане премијер, мада ниједан од њих двојице није обезбедио довољну подршку у парламенту.

Уколико премијер не буде изабран, Шпанија ће се, вероватно већ почетком децембра, неколико дана пре краја шпанског председавања Саветом ЕУ, суочити са новим изборима.

image