Британска министарка: Европски суд за људска права је политизован, треба га напустити
Министарка унутрашњих послова Велике Британије Суела Брејверман поновила је да жели да њена држава напусти "политизовани Европски суд за људска права (ЕЦХР)", одбацујући оптужбе за "понашање према мигрантима као према пуким објектима".
"ЕЦХР је интервенционистички политизовани суд који прети категорији државног суверенитета, али тренутно нико не говори о напуштању", рекла је Брејверман.
Брејверман је, након низа политичких гафова који су подстакли спекулације да ће бити смењена са места министарке, истакла да ће британска влада "урадити све како би послала тражиоце азила у Руанду".
"Уколико нас осујете судови, или заправо Стразбург, мораћемо да урадимо шта год је потребно како бисмо зауставили бродове" са мигрантима, рекла је она у програму "Би-Би-Си радија 4".
Подсећамо, британска влада је прошле године постигла споразум у складу са којим би слали десетине хиљада тражилаца азила у Руанду, земљу у источној Африци удаљеној око 6.400 километара, у замену за око 180 милиона долара.
Шеф британског "Амнести интернешенала" Сача Дешмук је рекао да Брејверман "води државу опасним путем".
"Искаљивање беса на међународној конвенцији која је играла кљуну улогу у неким од најважнијих скорашњих британских напредака, од потпуне декриминализације хомосексуалности, преко криминализације савременог ропства и Споразума на Велики петак, показује колико право мало интересује министарку и колико га она мало цени", поручио је он.
Брејверман је у интервјуу подсетила да је ступио на снагу нови Закон о илегалној миграцији.
"То ће нам помоћи да приведемо и избацимо оне који овде дођу илегално", поручила је она.
Извршни директор Савета за избеглице Енвер Соломон истакао је да би најављено масовно таргетирање тражилаца азила било "безосећајно занемаривање уместо неопходног саосећања и људскости, однос према рањивим мушкарцима, женама и деци која траже сигурност као према пуким објектима".
Подаци о слободи информисања до којих је дошао "Гардијан" открили су да је у оквиру дванаестомесечног пробног програма за електронско праћење тражилаца азила који је почео у јуну прошле године до априла означено 311 људи.
Истраживање групе добротворних организација наводи да је пробни програм на тражиоцима азила имао бројне негативне последице, попут друштвене изолације и стигме и лошег менталног здравља.