Си-Ен-Ен: Проширење БРИКС-а је победа за Кину и Русију
Улазак Аргентине, Етиопије, Ирана, Саудијске Арабије, Египта и Уједињених Арапских Емирата у групу БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужна Африка) узнемирио је Запад који је одмах појурио да "појасни" како ће различити политички системи, економије и дипломатски циљеви чланица учинити блок "неефикасним".
Проширење БРИКС-а је велика победа за кинеског лидера Си Ђинпинга, који се дуго трудио да прошири блок и његов утицај упркос резервама других чланица, као што су Индија и Бразил, пише Си-Ен-Ен у анализи самита у Јоханесбургу.
Ширење, прво откако је Јужна Африка ушла у блок 2010. године, требало би да више него удвостручи чланство групе и значајно прошири њен глобални домет – посебно на Блиском истоку.
"Ово чини Кину јасним победником", рекао је Стив Цанг, директор Кинеског института СОАС на Универзитету у Лондону. "Улазак шест нових чланица је значајан помак у жељеном правцу".
За Пекинг, као и за Москву, проширење је део њиховог настојања да лабаво економско груписање претворе у геополитичку противтежу Западу – и западним институцијама као што је Г7, објашњава Си-Ен-Ен.
Као што показује ширење БРИКС-а и дуга листа заинтересованих, Сијева понуда алтернативног светског поретка наишла је на пријемчиве уши на Глобалном југу, где се многе земље осећају маргинализованима у међународном систему којим доминирају Сједињене Државе и њихови богати савезници.
Хепимон Џејкоб, професор међународних студија на Универзитету "Џавахарлал Нехру" у Њу Делхију каже да проширење наглашава промену у глобалним геополитичким линијама раседа.
"Бити лидер незападних форума и Глобалног југа, који је генерално незадовољан институцијама предвођеним САД, увек ће помоћи Кини да постане противтежа САД и светском поретку који предводе САД", рекао је он.
Си-Ен-Ен пише, међутим, да проширење групе такође поставља питања о кохезији и кохерентности БРИКС-а, чије се постојеће чланице већ увелико разликују по политичким системима, економској моћи и дипломатским циљевима.
"Скептичан сам у погледу ефикасности организације након проширења и да ли је на крају проширење више симболично него суштинско", рекао је Јун Сун, директор кинеског програма у Стимсон центру у Вашингтону. "Што је више чланова, организација треба да помири и удовољи више интереса".
То, наглашава амерички медиј, посебно важи за организације засноване на консензусу као што је БРИКС, где се одлуке доносе демократски - само ако се све чланице слажу.
Хелена Легарда, водећи аналитичар Меркатор института за кинеске студије, истраживачког центра у Берлину, каже да није јасно у којој мери ће експанзија БРИКС-а повећати вредност и утицај групе.
"Без заједничке идеологије и јасног свеобухватног циља, вероватно је да ће додавање шест нових чланица уместо тога учинити БРИКС подељенијом групом", рекла је она.
Подсећања ради, лидери БРИКС-а су у декларацији из Јоханесбурга нагласили да је циљ блока стварање праведнијег, мултиполарног света, где ће се сукоби решавати преговорима а не трговинским и другим уценама.
"Упркос јасним геополитичким циљевима које Кина има за ову групу, многе друге економије у развоју и економије у успону не виде БРИКС као искључиво геополитичко тело. Такође су мотивисани економским приликама и шансом да обезбеде привилеговани приступ кинеском и другим тржиштима", објашњава Легарда.
Си-Ен-Ен тврди да ће ширење БРИКС-а "вероватно подстаћи конкуренцију и потенцијална трвења" између Кине и Индије, али и Ирана и Саудијске Арабије.
"Кинеско-индијска конкуренција за лидерство на Глобалном југу сада ће се заоштрити с Кином у јасној предности", сматра Џејкоб. "Иако Индија има добре односе са свим новим чланицама БРИКС-а, дубоки џепови Кине и њена способност да попуни постамерички вакуум, посебно на Блиском истоку, значили би да ће Кина моћи да утиче на институцију много више него што би то Индија могла", додао је он.
"Проширење свакако гради имиџ растуће коалиције у односу на Запад, али постојање више земаља у једној организацији не значи већу ефикасност", закључује Сун.