Свет

"Волстрит џорнал": Састанак Сија и Бин Салмана - увод у мултиполарни свет без америчке доминације

Окретање Саудијаца и Кинеза једних према другима представља дугорочну прекретницу, кажу стручњаци за амерички лист
"Волстрит џорнал": Састанак Сија и Бин Салмана - увод у мултиполарни свет без америчке доминацијеwww.globallookpress.com © imago stock&people/Liu Weibing

Кинески председник Си Ђинпинг планира да посети Саудијску Арабију до краја године, открива "Волстрит џорнал" и додаје да Пекинг и Ријад настоје да продубе односе и унапреде визију мултиполарног света у коме САД више неће доминирати светским поретком.

Си Ђинпинг и саудијски принц Мохамед бин Салман требало би да се састану друге недеље децембра, а састанак двојице лидера нагласиће растући утицај Кине на Блиском истоку и све боље односе Саудијаца и највећих ривала Вашингтона, наводи амерички лист.

Прошлог месеца, кинески министар спољних послова Ванг Ји поручио је да je за Пекинг од великог значаја развој односа две земље, рекавши да су се последњих година односи продубили на економском плану, подсетивши на потенцијалну кинеску куповину удела у државном нафтном гиганту "Сауди Арамко". Куповина удела ће се највероватније обавити у јуанима, а постоје и најаве о томе да ће Саудијци почети да продају нафту Кинезима у јуанима. 

Састанак двојице лидера у битном геополитичком тренутку

До састанка ће доћи у тренутку када велики број земаља у развоју одбија да се сврста на једну од две стране у руско-украјинском рату, упркос позивима из Вашингтона и европских престоница, пише лист и указује на чињеницу да је Ријад истакао да ће своје интересе ставити на прво место када је реч о нафтној политици, те да је управо Саудијска Арабија једна од чланица ОПЕК+ које су тражиле значајно смањење производње нафте како би се спречио пад цена нафте.

"Више цене нафте помажу Москви у плаћању ратних напора, а смањење производње прошлог месеца такође је подигло цене сирове нафте у тренутку високе инфлације непосредно пред америчке међуизборе, што је довело до заоштравања односа краљевства са Вашингтоном", напомиње "Волстрит џорнал".

Саудијци одбацују тврдње Американаца о томе да су стали на страну Москве у поручују да не желе да буду приморани да заузму страну између светских сила као што су то чинили током Хладног рата, када је Ријад чврсто био уз Вашингтон.

У анализи се наводи да је Кина, као друга економија света, најважнији партнер Русије услед економских санкција и пада извоза нафте у Европу и подсећа се да Пекинг "није осудио инвазију", као и да је оптужио САД за распиривање кризе.

Са друге стране, Саудијска Арабија је осудила инвазију и послала хуманитарну помоћ Украјини, али је, истовремено, одржала "нафтни савез" са Русијом, пише лист.

Промена спољнополитичког курса Ријада

Стратешка промена саудијске спољне политике шира је од недавног сукоба са администрацијом Џозефа Бајдена око производње нафте, тврди Ијан Бремер, председник "Евроазијске групе".

"Ово окретање Саудијаца и Кинеза једних према другима представља дугорочну прекретницу која ће заиста бити економски важна, не само за овај изборни циклус", каже Бремер.

Саудијци су некада Америци продавали два милиона барела нафте дневно, али тај број је пао на мање од 500.000 барела на дневном нивоу, показују подаци Америчке управе за енергетске информације. У међувремену, САД су постале највећи светски произвођач нафте, док је Кина постала највећи купац саудијске нафте.

"Највећи светски увозник нафте и највећи светски извозник нафте вероватно ће се састати у важном тренутку за глобално енергетско тржиште које би могло да одреди будућност рата у Украјини", пише лист.

Непосредно пре него што кинески лидер буде слетео у Ријад, ОПЕК+ донеће дуго очекивану одлуку о производњи сирове нафте, након што је организација прошлог месеца смањила производњу за два милиона барела. После тога ће уследити планирана примена ограничења цене руске нафте које су увели лидери Г7, као и ембарго Европске уније на руску нафту.

Очекује се да ће се Си Ђинпинг састати и са другим лидерима Персијског залива и арапских земаља када ће бити потписани споразуми којима ће се продубити партнерства тих земаља.

Добродошлица кинеском лидеру вероватно ће подсећати на посету бишвег америчког председника Доналда Трампа 2017. године чији је долазак слављен у Ријаду. 

Званични односи између Кине и Саудијске Арабије започети су тек 1990. године и углавном су били ограничени на нафту. Наиме, Пекинг купује један од свака четири барела које краљевина прода. 

Последњих година, услед све дубљих економских односа, Саудијска Арабија је јавно бранила однос Пекинга према муслиманској мањини Ујгура у западном делу региона Синђанг. Истовремено, у саудијски школски програм, Ријад уводи мандарински језик. 

Растући утицај Пекинга на Блиском истоку

Стручњаци наводе да Кина није показивала интересовање или чак способност да замени америчку улогу на Блиском истоку, те да ни Саудијци не желе да замене САД као свог главног безбедносног гаранта.

Међутим, Пекинг је Саудијској Арабији послао беспилотне летелице и помогао јој у производњи балистичких пројектила након што је Вашингтон одбио то да учини. Земље су, такође, разговрале о изградњи поморске базе на Црвеном мору, једном од стратешки најважнијих пловних путева на свету. 

Растући утицај Кине на Блиском истоку мења рачуницу креатора политике у Вашингтону који желе да се окрену ка Азији, али не желе да дозволе Пекингу да успостави упориште на стратешкој раскрсници која води ка Европи и Африци, каже Џонатан Фултон са Универзитета "Зајед" са седиштем у Абу Дабију.

Он додаје да све бољим односима са Кином, Саудијска Арабија сигнализира своје незадовољство политиком Вашингтона, те да Саудијци желе да добију што више од обе стране. 

САД покушавају да стратешко надметање базирају на идеји "или радите са нама, или сте са Кином", међутим већина актера у Заливу то не види тако, закључује Фултон.

image