Свет

"Волстрит џорнал": Амерички произвођачи оружја унајмљују спољне сараднике за попуњавање арсенала САД

Пентагон охрабрује домаће произвођаче да раде са спољним партнерима како би задовољили повећану потражњу за оружјем, наводи амерички медиј
"Волстрит џорнал": Амерички произвођачи оружја унајмљују спољне сараднике за попуњавање арсенала САДGetty © John Moore/Getty Images

Сукоб у Украјини и страх од потенцијалног сукоба са Кином наводе Пентагон и америчке произвођаче оружја да посегну за производним линијама у иностранству како би задовољили растућу потражњу за муницијом, пише "Волстрит џорнал".

Вашингтон је недавно најавио планове да направи хиљаде комада аутономног оружја попут дронова у покушају да сустигне Кину, док амерички војноиндустријски комплекс не може да сустигне темпо којим Украјина троши артиљеријску муницију и ракете у сукобу с Русијом како би одржао америчке залихе, напомиње лист.

Стога, америчко Министарство одбране охрабрује домаће произвођаче да ублаже правила за производњу у иностранству и дељење војне технологије са компанијама у савезничким земљама.

Војска САД већ је доделила канадској фирми "ИМТ дефенс" прву траншу уговора за производњу граната, док се наредне већ планирају.

Аустралија, која у области наоружања сарађује са САД и Великом Британијом преко платформе АУКУС, у оквиру које ће производити дронове, млазне моторе и другу опрему за Пентагон, наводи "Волстрит џорнал".

Немачка се придружила мултинационалном конзорцијуму за производњу делова за америчке борбене авионе "Ф-35" након што је Берлин пласирао поруџбину тих авиона у вредности од 8,8 милијарди долара. 

Немачки "Рајнметал" изабран је за производњу централних делова трупа у заједничком предузећу са америчким "Нортроп Груманом", преузевши улогу коју су обављале турске компаније пре него што су избачене из пројекта 2019. године, напомиње амерички лист.

"Локид мартин" и "RTX" су у преговорима са пољском компанијом "Меско", која је део државне групе за наоружање ПГЗ, о производњи "џавелина" и делова ПВО систем "патриот", према речима руководилаца компаније.

Негативна страна сарадње са спољним сарадницима укључује излагање компанија флуктуацијама страних валута и ширег политичког миљеа, напомиње "Волстрит џорнал".

Поврх тога, лист напомиње да је Пентагону требало три године да нађе замену за турске компаније у оквиру програма за производњу "Ф-35", иако је првобитно процењено да ће то бити учињено за годину дана.

Званичници САД тврде да су тренутне залихе ракета и граната у земљи довољне за претње са којима се Вашингтон сусреће. 

Војска САД је одбила да одговори да ли се нови капацитети производње у иностранству рачунају у повећање производње војне опреме које је најавио Пентагон, а што укључује утростручење стопе производње артиљеријских граната калибра 155 мм у наредних 18 месеци, на 80.000 граната месечно.

image