Кина уводи забрану облачења и говора који штете духу народа

Кинези ће ускоро морати да се облаче у складу са законом, који каже да не сме ништа да се носи што би могло да буде штетно по дух кинеског народа. Многи се питају - да ли се под тим подразумева и ношење одела и кравате?

Нацрт закона о забрани говора и облачења "штетног по дух кинеског народа" изазвао је дебату у овој многољудној држави. Ако закон ступи на снагу, особе за које се утврди да су криви могле би да буду кажњене не само новчано, него би провеле неке време у затвору. Ипак, предлог овог закона још не наводи шта тачно представља његово кршење.

Многи корисници друштвених мрежа већ су га критиковали да је "претеран и апсурдан". Спорни делови закона сугериши да људи који носе или приморавају друге да носе одећу и симболе који "подривају дух или вређају осећања кинеске нације" могу да буду притворени до 15 дана и новчано кажњени са 5 хиљада јуана (око 680 долара).

Такође, и оне особе које пишу или шире чланке, или говоре, који наносе исту такву штету могли би да се суоче с истоветном казном.

Предложена је забрана и за "вређање, клеветање или на други начин нарушавање имена локалних хероја и мученика", као и вандалско уништавање њихових меморијалних споменика.

Корисници друштвених мрежа имали су бројна питања и интерпретације предлога закона: како органи за спровођење закона могу да одреде када су осећања нације повређена, да ли се у то рачуна ношење одела и кравате. Марксизам је потекао на Западу. "Да ли би се и његово присуство у Кини такође рачунало као вређање народних осећања", написао је један корисник на платформи Веибо.

Правни стручњаци у земљи такође су критиковали нејасну формулацију закона, рекавши да би могао да буде подложан злоупотреби.  

"Шта ако припадник закона, обично полицајац, има лично тумачење повреде закона и покрене моралну осуду других ван оквира закона", истиче Џао Хонг, професор права на Кинеском универзитету политичких наука и права. 

Она је подсетила на један случај који је прошле године завршио на насловним странама у Кини где је жена обучена у кимоно притворена у граду Суџоу и оптужена да је "изазивала свађе и невоље" јер је носила јапанску одећу.

Било је и других примера у протеклом периоду, где су људи привођени због одевања. Наиме, кинеска полиција је у марту привела жену која је у јавности носила реплику јапанске војне униформе. Такође, недавно у Пекингу људи који су носили дугине дезене на одећи нису могли да уђу на концерт једног тајванског певача.