Свет

НАТО није научио лекције из сукоба у Украјини

Рат у Украјини показује да је Алијанса лоше опремљена да брани чак и сопствене територије, тврди бивши званичник Пентагона Стивен Брајен, а све већи трошкови за наоружање разоткривају слабљење САД у Азијско-пацифичком региону
НАТО није научио лекције из сукоба у Украјиниwww.globallookpress.com © Kay Nietfeld

Рат у Украјини, као и сваки рат представља полигон за тестирање технологија, тактике и стратегије на бојном пољу, за НАТО доноси само лоше вести, пише некадашњи високи званичник Пентагона Стивен Брајен за портал "Вeпонс енд стратеџи" (Оружје и стратегија).

Украјина је у овај рат ушла углавном захваљујући обећањима НАТО-а, односно Сједињених Америчких Држава, а то, наравно, није требало да уради.

САД и НАТО обећали су огромну војну помоћ Кијеву од преко 100 милијарди долара. Тренутно помоћ за Кијев износи запањујућих 100 милиона долара дневно. Упркос овим фантастичним сумама, Украјина је вратила веома мало територије и, што је још важније, претрпела је огромне губитке у људству и опреми.

Руси су научили како да побеђују западна "паметна оружја"

За сада, НАТО Украјини пружа и помоћ у виду информација, прикупљених путем дронова и беспилотних летелица изнад Црног мора. Ипак, у ширем рату, Алијанса би изгубила ову предност, јер би онда Русија уништавала ова средства за извиђање, чак и у међународном ваздушном простору.

Упркос масовном ангажовању НАТО-а у Украјини, укључујући специјалне снаге на терену, које делују као саветници или плаћеници, Русија је до сада показала велику уздржаност, избегавајући преливање рата ван граница Украјине.

Руси су се веома добро прилагодили променама које диктира овај рат. Контрола над дроновима и сателитима у будућим ратовима заузимаће централно место. Русија је умрежила своје дронове "орлан" и побољшала могућности ометања.

Руси су научили како да побеђују многа западна "паметна оружја". На пример, руско Министарство одбране редовно извештава о обарању ракета ХИМАРС или дронова у Украјини.

САД имају веома лошу ПВО

НАТО је генерално слабо опремљен за борбу са ројевима дронова, па чак и за одбрану од ракета средњег и дугог домета. Разлог за то је потпуно погрешно усмерена потрошња, у којој је противваздушна одбрана (ПВО) занемарена или фокусирана на стратешке нуклеарне претње.

Покривеност Европе ПВО системима је далеко од адекватне. Штавише, ПВО који постоји у НАТО-у није умрежен, нити је у стању да се носи са опасним претњама. САД имају веома лошу ПВО, недовољну не само да покрије опасност од балистичких пројектила, већ и у тактичком смислу.

САД ће коначно морати да се позабаве са проблемом беспилотних летелица, док Руси већ увелико користе комбиноване нападе дроновима са крстарећим пројектилима, што ствара огроман проблем за украјинску ПВО.

Како оружје постаје све аутономније и све мање подложно ометању, опасност од комбинованих напада ће се само умножавати. У будућности, то ће бити посао за вештачку интелигенцију.

Сличан случај је и са тенковима. Руси су у Украјини уништили немачке тенкове "леопард", који немају ефикасну одбрану. Чак ни НАТО тенкови, осим неких америчких "абрамса", немају адекватну заштиту.

Руски тенкови имају реактивни оклоп. Руси имају нови реактивни оклопни систем, али се он за сада не појављује на бојном пољу. Могуће је да планирају да га користе у неком будућем рату.

Део проблема САД и НАТО-а је њихово уверење да Руси неће моћи да се прилагоде новим технологијама ратовања. Али, не само да су се Руси прилагодили, већ су увели нове генерације оружја, које су се показале изузетно ефикасним.

Можда је најважније то што је Русија развила дрон убицу под називом "лансет". Овај дрон може да гађа и тенкове и оклопна возила. За сада ни Украјина ни НАТО немају одговор на "лансет", а он се непрестано усавршава.

Авантура НАТО-а у Украјини се приближава крају

Коначно, рат у Украјини је исцрпио НАТО арсенале. Годину дана након почетка рата у Украјини, САД и њихови савезници почели су да потписују уговоре са војним произвођачима. Али, већ су се суочили са бројним проблемима.

Многи производни погони су одавно угашени. Ланци снабдевања за старије оружје више не постоје. Проналажење искусних радника и инжењера је постало или тешко, или немогуће. Коначно, ова производња у великој мери зависи од Кине.

Очигледно је да су залихе НАТО-а недовољне за Украјину и потпуно неадекватне за безбедност НАТО-а. То отвара питање зашто су се САД и НАТО укључили у рат у Украјини, остављајући небрањеном Европу и значајно слабећи своје позиције на Пацифику.

Нико из власти не жели да призна да је урадио нешто непромишљено.  

Ако се рат у Украјини заврши сутра, пита се Брајен, да ли би САД и НАТО уопште наставили да модернизују своје наоружање? НАТО није опремљен чак ни да брани сопствену територију. Да ли ће то у будућности променити америчку и европску политику и стратегију?

Украјина наставља да слаби, закључује Брајен, а авантура у Украјини се приближава крају.

image