Ердоган: Могли бисмо да одустанемо од Европске уније
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио је данас да би та земља могла да се "растане" с Европском унијом ако буде неопходно, коментаришући извештај Европског парламента у којем је наведено да је наставак процеса приступања Анкаре Унији у постојећим околностима немогућ.
"Европа није била искрена према Турској и константно кочи њен европски пут", рекао је турски председник Реџеп Тајип Ердоган.
Одговарајући на питања новинара о извештају ЕП о Турској, усвојеном раније ове седмице, у којем се ЕУ позива да размотри могућност усвајања "паралелног и реалистичног оквира" за односе с Анкаром, Ердоган је рекао да "ЕУ покушава да се раздвоји од Турске", пренео је Ројтерс.
"Током овог периода када Европска унија чини потезе да се одвоји од Турске, ми ћемо дати своју процену у односу на ова дешавања и након ових процена, можемо да се растанемо с ЕУ ако буде потребно", рекао је такође Ердоган новинарима пред пут у САД.
Анкара је кандидат за чланство у ЕУ већ 24 године, али је процес приступања последњих година блокиран због забринутости Брисела за стање људских права и поштовање владавине закона у Турској.
Турска је потписала споразум о придруживању са ЕУ (тада ЕЕЗ) 1963. године, а пријавила се за чланство у унији 1987. године. Међутим, приступни преговори су почели тек 2005. године, и више пута су обустављани због несугласица. Тренутно је отворено 16 од 35 поглавља преговарачког досијеа.
Министарство спољних послова Турске саопштило је раније ове недеље да извештај Европског парламента садржи неосноване оптужбе и предрасуде и да је заузео "плитак и невизионарски" приступ везама земље са ЕУ.
Шведска камен спотицања
Ердоган је раније рекао да ће пријем Шведске у НАТО постати могућ након што Турска буде примљена у ЕУ. Касније је генерални секретар НАТО- а Јенс Столтенберг рекао да се Ердоган сложио "што је пре могуће" да турском парламенту пошаље папире за ратификацију пријаве Шведске за придруживање НАТО-у.
Шведска је, као чланица Европске уније, обећала, у замену за ратификацију апликације, да ће помоћи у интензивирању процеса приступања Турске ЕУ. Портпарол Кремља Дмитриј Песков истакао је да они не желе да виде Турску у Европи и да не би требало да носе ружичасте наочаре у Анкари .
Ердоган рекао је да обећања које је Шведска дала Анкари током процеса чланства у НАТО још нису испуњена и да ће одлука остати на турском парламенту.
"Запад стално говори: Шведска, Шведска, Шведска. Ми кажемо да док наш парламент не донесе одлуку, не можемо да кажемо "да" или "не" (чланству Шведске у НАТО). Пре свега, Шведска мора да испуни обавезе. Да ли их испуњавају? Кажу нам да су припремили закон. Али доношење закона није довољно, морају да га примене. Терористички напади на улицама Стокхолма се настављају. Дата обећања нису испуњенаЊ, рекао је Ердоган на конференцији за новинаре у Истанбулу пре него што је одлетео у Сједињене Америчке Државе.
Финска и Шведска поднеле су захтев Генералној скупштини УН за придруживање, Финска је 4. априла постала 31. чланица НАТО-а. Шведска апликација још увек није добила коначно одобрење Мађарске и Турске.
Шведска је, као чланица Европске уније, на преговорима са Ердоганом у Виљнусу пре самита НАТО пристала да, у замену за ратификацију апликације, помогне у интензивирању процеса приступања Турске ЕУ . Истовремено, генерални секретар НАТО-а је нагласио да питања приступања Шведске НАТО-у и приступања Турске ЕУ "нису међусобно повезана". У августу је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг рекао да је оптимиста да ће се Шведска придружити Алијанси ове јесени.