Лондон: Пекинг нам је потребан
Лондон би требало да настави да одржава комуникацију са Пекингом уместо да је потпуности одбија, изјавио је британски министар спољних послова Џејмс Клеверли.
"Има оних који се залажу за игнорисање Кине на овај или онај начин, претварајући се да не постоји, уздржавањем од контакта са њом, тиме што не постоји амбасада у Пекингу, као ни кинеска амбасада у Великој Британији. Неки тврде да би требало да се одвојимо од Кине, али та опција је непоуздана", казао је Клеверли у интервјуу за "Скај њуз", коментаришући притварање запосленог у Доњем дому британског Парламента, оптуженог за шпијунажу у корист Кине.
Шеф британске дипломатије је напоменуо да је у фази "компликованих односа" међу земљама неопходно, пре свега, да одржавају директне међусобне контакте.
Раније је лист "Тајмс", позивајући се на лондонску полицију, известио да су британски службеници за спровођење закона притворили помоћника члана британског Парламента због сумње да је шпијунирао за Кину.
Према писању листа, сфера активности помоћника укључивала је питања спољне политике, укључујући односе са Пекингом. Осим тога, неко време је живео у Кини, где је, како сугеришу полицајци, могао бити регрутован.
Ухапшени мушкарац је наводно имао везе са бројним високим члановима Конзервативне странке са приступом поверљивим информацијама. Међу њима су заменик министра унутрашњих послова за безбедност Том Тугендхат и председница одбора за спољне послове британског парламента Алиша Кернс.
Како је лист пренео, полиција је осумњиченог ухапсила 13. марта, али је потом пуштен уз кауцију до октобра. Полицијски службеници тада нису објавили детаље случаја, рекавши само да се оптужбе односе на одавање државне тајне.
Још један неименовани осумњичени је такође приведен.
Инцидент би могао да постане један од највећих нарушавања безбедности због активности друге земље, наводи публикација.