Свет

Пољска, Мађарска и Словачка бојкотују платформу о украјинском житу

Пољска, Мађарска и Словачка одбијају да раде у оквиру платформе због чињенице да би Украјина могла да користи информације за координацију против ове три земље
Пољска, Мађарска и Словачка бојкотују платформу о украјинском житуGetty © Sean Gallup/Getty Images

Варшава, Будимпешта и Братислава одлучиле су да бојкотују координациону платформу Европске комисије о украјинском житу у Бриселу, јавља агенција РАР, позивајући се на изворе у Европској унији.

"Пољска, Мађарска и Словачка одбијају да раде у оквиру платформе због опреза и чињенице да би Украјина могла да користи информације добијене у оквиру платформе за координацију против ове три земље током поступка Светске трговинске организације", наводи агенција.

Подсетимо, Украјина планира да тужи Пољску, Мађарску и Словачку због њихове забране увоза украјинских пољопривредних производа. Кијев намерава да тужи ове три земље у Светског трговинској организацији, а не на основу сопственог трговинског споразума са ЕУ.

Представник украјинске трговинске коморе Тарас Качка рекао је раније данас у интервјуу за "Политико" да ће Кијев такође увести реципрочне мере Пољској, ако Варшава не укине додатне мере и као пример навео да ће Кијев забранити увоз воћа и поврћа из Пољске.

Према његовим речима, власти ће покушати да докажу да су поступци Пољске, Словачке и Мађарске противправни.

Европска комисија је прошлог петка одлучила да не продужава ограничења на увоз четири врсте украјинских пољопривредних производа у неколико пограничних држава Европске уније, али је Кијев обавезала да уведе мере контроле извоза. Убрзо након тога, Пољска, Словачка и Мађарска су једнострано увеле ембарго на жито Украјини.

Крајем марта пет украјинских суседа чланица ЕУ (Бугарска, Мађарска, Пољска, Румунија и Словачка) обратило се шефици Европске комисије Урсули фон дер Лајен са захтевом да интервенише у кризи коју је изазвао прилив жита. ЕК је потом усвојила привремене рестриктивне мере у вези с увозом док не реши "логистичке потешкоће" и оне су ступиле на снагу 2. маја, а затим у јуну продужене до 15. септембра.

Ограничење подразумева да се семе пшенице, кукуруза, уљане репице и сунцокрета украјинског порекла неће преносити у пет поменутих држава док ће у осталим земљама ЕУ и даље бити у слободном промету.

Бугарска, Мађарска, Пољска, Румунија и Словачка су се истовремено обавезале да ће отказати своје једностране мере против украјинских пољопривредних производа.

image