Свет

Немачке корпорације све више улажу у Кину

Немачке компаније су у Кину у првој половини године уложиле 10,3 милијарде евра
Немачке корпорације све више улажу у Кинуwww.globallookpress.com © IMAGO/Frederic Kern

Упркос политичкој дебати о смањењу зависности од Кине, немачке директне инвестиције неометано, и то у великом обиму долазе до те далекоисточне земље. Немачке компаније су у њу у првој половини године уложиле 10,3 милијарде евра, показала је анализа Немачког економског института, а подсетио "Шпигл".

У апсолутном износу, ова вредност представља благи пад у односу на рекордни ниво од дванаест милијарди евра у првих шест месеци 2022. Али је и даље друга највећа вредност забележена до данас. 

"У принципу, одређени раст износа инвестиција у дужим временским периодима није неуобичајен сам по себи, на пример због инфлације. У свим првим полугодиштима између 2010. и 2020. у Кину је уложено максимално упола мање од ове суме, а обично знатно мање од тога", указује немачки лист.

Стручњак Немачког економског института Јирген Матес указује зато да потреба немачких индустријалаца за Кином остаје на "високом нивоу".

"Што је још важније, удео Кине у свим немачким директним инвестицијама у иностранство попео се чак на 16,4 одсто. Та земља никада није била толико важна у односу на остатак света", навео је он.

Удео Кине у укупним страним инвестицијама био је само 11,6 одсто у првој половини 2022. и 5,1 одсто пре корона кризе 2019. Укупни немачки токови директних инвестиција у иностранство, с друге стране, пали су знатно ниже на 63 милијарде евра у првој половини 2023. него у истом периоду претходне године на 104 милијарде евра. 

"Иако немачка привреда у целини много мање додатно улаже у иностранство, нове директне инвестиције у Кини остају скоро исто тако високе као и раније", навео је саговорник "Шпигла", прецизирајући да већина новца долази од профита оствареног у Кини, а затим и од оног реинвестираног.

Удео остатка Азије био је нешто испод девет одсто у првом полугодишту. То је, према речима Матеса, "релативно висок – али не и изузетно висок" удео.

Док је удео Кине пак, значајно повећан и много је већи

"Дакле, није било диверсификације даље од Кине, напротив: значај Кине у односу на остатак Азије је још више порастао", указао је саговорник "Шпигла".

Савезна влада инсистира на "смањењу ризика" пословања са Кином, најважнијим немачким трговинским партнером. План је да се избегне зависност у кључним индустријама. Канцелар Олаф Шолц је више пута позивао компаније да диверсификују своје ланце снабдевања и да више сарађују са другим азијским земљама када је реч о извозу и увозу.

image