Свет

Ко су бугарски шпијуни који су "радили" у Британији и Црној Гори?

У британској оптужници се наводи да је прикупљање информација, "које би могле да послуже непријатељу", трајало од августа 2020. до фебруара 2023. године
Ко су бугарски шпијуни који су "радили" у Британији и Црној Гори?Getty © Steffi Loos / Stringer

Петоро бугарских држављана оптужује се за наводно довођење у везу са удруженим подухватом шпијунирања у Уједињеном Краљевству у корист Русије.

Петорка ће се у уторак наћи пред судом лондонске општине Вестминстер, а стављају се у везу и са операцијом прислушкивања у Црној Гори, преноси РТС. 

У британској оптужници се наводи да је прикупљање информација, "које би могле да послуже непријатељу", трајало од августа 2020. до фебруара 2023. године.

У оптужници се прецизира и да је та оперативна ћелија вршила аудио и видео надзор изабраних мета у Британији.

На оптуженичкој клупи су Орлин Русев, Бизер Џамабазов, Катрин Иванова, Иван Стојанов и Вања Габерова.

Првооптужени је четрдесетпетогодишњи Русев, који се сматра вођом шпијунске ћелије у Британији и официр за везу са руском обавештајном службом.

Приликом претреса станова у Лондону и Норфоку у којима су, осим Русева, боравили и четрдесет једногодишњи Џамбазов и десет година млађа Иванова, наводно су пронађени лажни пасоши Уједињеног Краљевства, Бугарске, али и Француске, Италије, Шпаније, Хрватске, Словеније, Чешке и Грчке.

У оптужници се тврди да је Русев фалсификовао наведене пасоше.

Група је оптужена и за операцију прислушкивања у Црној Гори. Том приликом су израђене и лажне новинарске пропуснице.

Једна је садржала фотографију Иванове.

Трио живи у Британији преко десет година. Русев је углавном обављао послове из сектора информационих технологија за финансијски сектор.

На друштвеним мрежама представља се као власник предузећа, које се бави уређајима за ометање комуникационих и електронских сигнала.

Русев се представља и као бивши саветник у бугарском министарству енергетике, а имао је наводно и пословних веза са Русијом.

Џамазов и Иванова познати су комшијама у северозападном лондонском предграђу Хароу као пар.

Џамбазов је возач у болницама, а Иванова лабораторијски техничар у приватној медицинској установи.

Пар је једно време водио и фирму, која је бугарским држављанима пружала услуге "упознавања са културом и нормативима Велике Британије”. 

Били су и чланови изборне комисије у амбасади Републике Бугарске у Лондону приликом гласања бугарских држављана, који живе у Великој Британији.

image