Свет

Би-Би-Си: Русија жели да се врати у Савет за људска права УН

РФ наводи да жели да "промовише принципе сарадње и јачање конструктивног дијалога уз узајамно поштовање у Савету како би се пронашла адекватна решења за питања људских права"
Би-Би-Си: Русија жели да се врати у Савет за људска права УН© Tanjug/AP Photo/John Minchillo, File

Русија настоји да се поново придружи Савету за људска права Уједињених нација из којег је избачена априла 2022, пошто је отпочела своју Специјалну војну операцију (СВО) у Украјини, наводи Би-Би-Си тврдећи да је добио копију документа који Руска Федерација шаље чланицама УН тражећи подршку за нови трогодишњи мандат у Савету. Гласање је 10. октобра.

У поменутом документу Русија наводи да жели да "промовише принципе сарадње и јачање конструктивног дијалога уз узајамно поштовање у Савету како би се пронашла адекватна решења за питања људских права".

Такође, да ће настојати да спречи да Савет постане "инструмент који служи политичкој вољи једне групе земаља", што је алудирање на Колективни запад, те да РФ не жели да та група "кажњава нелојалне владе због њихове независне и спољне политике".

Руске дипломате се надају да ће њихова земља вратити међународни кредибилитет након што је оптужена за кршење људских права у Украјини и унутар њених граница.

Међутим, Запад нимало благонаклоно не гледа на те напоре – Истражна комисија о Украјини Савета за људска права УН у новом извештају наводи да постоји прегршт доказа о ратним злочинима, укључујући нападе на цивиле, мучења, силовања.

Људска права се наводно значајније нарушавају и у Русији, будући да су учестала хапшења критичара СВО, раније је објавила специјални известилац УН Маријана Кацарова.

Савет за људска права УН са седиштем у Женеви има 47 чланова, и сваки члан се бира на три године. На октобарским изборима Русија ће се такмичити с Албанијом и Бугарском за два места резервисана за земље Централне и Источне Европе.

У гласању ће учествовати 193 члана Генералне скупштине УН у Њујорку. 

Русија је суспендована из Савета за људска права УН у априлу 2022. када је 93 члана Генералне скупштине УН гласало за њено избацивање (укључујући и Србију), 24 против, док је 58 било уздржано. 

image