Вучић: Видео сам се са Путином, кратко смо причали; Са Сијем више речи о КиМ
Разговори српске и кинеске делегације били су изузетно пријатељски и било је више речи о Косову и Метохији него претходних путева, рекао је председник Србије Александар Вучић током посете Пекингу у оквиру форума иницијативе "Појас и пут".
Вучић је истакао и да је видео председника Руске Федерације Владимира Путина, напоменувши да нису имали билатерални сусрет. "Кратко смо разговарали, он је имао важан и дуг састанак са Сијем и премијером Мађарске Виктором Орбаном", рекао је председник Србије.
Казао је новинарима да је приметио да председник Русије, како је рекао, "пуца од самопоуздања".
"Тешко да можете имати важнији билатерални састанак од оног који смо имали данас са председником Сијем. Изузетно пријатељски разговор о свим важним темама; овога пута, чини ми се, за нијансу више него раније, говорили смо више о КиМ, поштовању међународно правних норми, ономе кроз шта Србија пролази, примени двоструких стандарда, непоштовању Повеље УН и Резолуције 1244, и наишли на апсолутно разумевање наших кинеских пријатеља", истакао је Вучић.
Вучић је Сију захвалио на изузетном гостопримству и срдачној добродошлици, и поручио да се нада да ће имати прилику да у наредним месецима кинеског председника угости у Србији.
Војно-техничка сарадња с Кином од изузетног значаја
Председник је напоменуо да је било разговора и о сарадњи у свим областима економије и привреде, али и о војно-техничкој сарадњи, која је, како је рекао, за Србију од изузетног значаја.
"Овог тренутка, опрему и наоружање ми немамо одакле да добијемо. НАТО земље неће да нам испоруче или не желе, или хоће у веома ретким случајевима, а са Русијом због познатих околности то сада није реално", рекао је Вучић.
Како је напоменуо, Србија мора тражити пријатеље и на другим странама света.
"Ми, да бисмо опстали као земља која није у НАТО-у и неће да буде његов део, морамо градити пријатељства на другим странама, а да своју земљу и своје небо можемо да сачувамо, никога не угрожавајући", истакао је Вучић.
Додао је да је Кина Србији помогла "и око 'пегаза'. Шта год нам наши говорили, ми без Кине то никад не бисмо завршили", коментарисао је Вучић нови српски дрон.
Како је рекао, то је један од разлога зашто су многи били "нервозни", не зато што је Србија имала више војске, већ "зато што су видели да имамо боље оружје него раније."
Додао је да Си подржава "слободну, слободарску и независну Србију."
Реакција ЕУ на Споразум о слободној трговини
Коментаришући реакције ЕУ о потписивању Споразума о слободној трговини који су претходно делегације Србије и Кине потписале, Вучић је рекао да је Београд свестан својих обавеза.
"Што се тиче споразума о слободној трговини, то је велики корак напред за нас. Видео сам да су из Европе рекли то приликом уласка... Подразумева се, али ми морамо и да живимо и пре уласка и морамо да размишљамо о својој деци и својој будућности", рекао је Вучић и додао да је Србија свесна да сви споразуми о слободној трговини морају бити "подведени под кров" или да не постоје у правном промету пре приступа земље блоку.
Вучић је истакао да Пекинг зна да Београд на декларације против Пекинга никада није реаговао позитивно, додавши да се на Србију врши притисак не само због Русије, већ и због Кине.
Састанци са Орбаном, Гутерешом...
Напоменуо је да је имао и веома важне разговоре са председником Кеније усред вести да ће та земља признати "независно Косово", додавши да се нада да се то ипак неће договорити и да је позвао свог кенијског колегу у посету Србији.
Истакао је и да је исти позив упутио "великом пријатељу српског народа" председнику Индонезије Џоком Видодом.
Вучић је додао да је разговарао и са мађарским премијером Виктором Орбаном, као и са генералним секретаром УН Антониом Гутерешом, али и са многим другим званичницима.
Председник Србије је са Орбаном разговарао и о предстојећој седници Европског савета и "неких других игара које се ту одигравају, везано и за нас и многе друге ствари", додао је, оценивши да су разговори били корисни.
Вучић о КиМ
Коментаришући наводе премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија да Београду треба увести санкције а заштитити "Косово", Вучић је рекао да "он то тражи сваки дан... И сваког дана шаље нове специјалне јединице да малтретирају Србе на КиМ. Курти то тражи сваки дан, али нисам сигуран да су сви њиме одушевљени."
Упитан да коментарише објаве да ће се Француска повући из споразума ЕУ о визној либерализацији тзв. Косова, председник Србије је рекао да је то "одлука земље ЕУ.
"Хвала Макрону на многим другим стварима, за пријатељство које показује према Србији. За ону примедбу да ми морамо осудити насиље у Бањској - ми смо то учинили истог дана, неколико пута", рекао је Вучић.
Како је навео, на Србији је да дијалогом покуша да решава ствари.
Курти триковима хоће да изнуди признање "Косова"
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас, поводом медијских написа да је Курти нудио председници владе Србије Ани Брнабић у Тирани папире на потписивање, да је у питању Куртијев трик.
Како је рекао новинарима, Курти сваки пут доноси неки папир који нико не жели да потпише.
"Он вам каже 'донео сам вам да потпишете декларацију о миру' и ви сматрате у том тренутку да је он донео нешто лепо да потпишете зато што се ту користи реч 'мир'. Само заборавља свакоме да каже да декларацију о миру могу да потпишу само суверене и независне државе. Дакле, оног секунда када бисте потписали, ви сте признали независно Косово", истакао је Вучић.
Како је рекао, то је ситница о којој нико не води рачуна.
"Срећом, ми морамо да водимо рачуна о томе и експерти нам помажу у послу који обављамо, па се то не дешава. То су ти трикови. Он вам каже 'декларација о миру', а људи мисле да је то уопштена фразеологија која се тиче мира", навео је Вучић.
Према његовим речима, Србија није против мира, за разлику од самог Куртија.
"Србија јесте за мир, али не можемо да прогласимо Косово независном државом. То је суштина. Он мени сваки пут донесе три-четири папира, па му ја одговорим и он онда излази напоље да се жали на мене како га вређам, а ја му само одговарам у једној реченици. Он по цео дан смишља те трикове, мисли да то код некога може да прође", закључио је Вучић.
Нови медијски закони "ужасни"
Коментаришући Нацрт Закона о електронским медијима који у последњем тренутку није усвојен, Вучић је рекао да је премијерка Ана Брнабић "данима, недељама разговарала с Европљанима."
"Цео дан седи с Европљанима и ОЕБС-ом на састанцима. Мене су питали, ја сам рекао: 'Ужасни су закони'. Она каже: 'То је европска агенда'. Ја кажем: 'Нећу да вам се мешам, то је посао Владе Србије.'", рекао је Вучић.
Додао је да је Брнабић оценила да су ти закони за Србију "добри" и да би могли допринети отварање трећег кластера у децембру.
Разговори о кинеским инвестицијама
Такође је било речи и о инфраструктурним пројектима, али и о кинеским инвестицијама, које су, како је председник Србије истакао, све важније.
"Два од три прва извозника из наше земље су кинеске компаније", напоменуо је.
Делегације две земље су такође разговарале и о успостављању авио линије између Србије и Кине, како преко "Ер Србије", тако преко "Хајнана", рекао је Вучић, додавши да је Србија заинтересована и за летове према Гуанчжоуу и Шангају, а не само према Пекингу.