Свет

Борељ: Израел има право да се брани, али свако право има своје границе

Шеф европске дипломатије је навео да ЕУ свој одговор треба да заснива на принципима постојаности, хуманости и доследности
Борељ: Израел има право да се брани, али свако право има своје границе© Tanjug/AP Photo/Jean-Francois Badias

Високи представник Европске уније за спољне послове и безбедност Жозеп Борељ осудио је напад палестинске милитантне групе Хамас на Израел, али је такође осудио и страдање цивила у Појасу Газе, којих је било више од 3.000.

Борељ је истакао Израел има право да се брани од напада, али и додао да свако право има границе и да би граница у овом случају требало да буде међународно хуманитарно право.

"Израел, наравно, има право да се брани, увек је имао то право, као и свако ко је нападнут на тако бруталан начин. Али, мислим да се сви можемо сложити да право на одбрану, као и сва права, има границе. А у овом случају, границе поставља међународно право, а посебно, међународно хуманитарно право", рекао је Борељ.

Он је током обраћања пред Европским парламентом нагласио да "отворено говорити о једној трагедији не треба да нас спречи да отворено говоримо о другој".

"Изражавање саосећања са мртвима, жртвама терористичких напада, не треба да нас спречи и не спречава нас, да изразимо саосећање и са другим жртвама'', рекао је Борељ.

Шеф европске дипломатије је потом навео четири тачке на којима, како је оценио, ЕУ треба да гради свој одговор на ситуацију у Гази.

"У овим трагичним тренуцима, мислим да ЕУ мора да базира свој одговор на четири принципа: постојаности, хуманости, доследности и проактивном политичком приступу овом сукобу", рекао је Борељ и додао да принцип постојаности подразумева осуду Хамаса, али да не треба све становнике Газе сматрати одговорним за терористичке акције.

Истакао је да бити постојан значи и позивати на ослобађање талаца.

"То ме доводи до принципа хуманости. Ратови имају правила која су постављена у међународном праву. И то смо рекли у више наврата када смо говорили о другим сукобима: ускраћивање основних залиха људима и искључивање воде није у складу са ратним правом. Газа тренутно нема више воде. А има више од 3.000 мртвих, од којих су четвртина деца. Не можемо све у Гази да учинимо одговорнима за злочиначке акције Хамаса", рекао је Борељ.

Говорећи о принципу доследности, он је навео да "сви могу да се сложе" да се од свих страна тражи да поштују међународно и хуманитарно право.

"Морамо то да учинимо тако да акције држава чланица буду доследне заједничким акцијама ЕУ, као и да политике ЕУ буду такође доследне. Ово поставља питање помоћи палестинским властима и питање хуманитарне подршке жртвама у Гази. Одлука председнице Комисије Урсуле фон дер Лајен да утростручи нашу хуманитарну помоћ је добар пример ове политичке доследности", рекао је Борељ, а преноси Демостат.

Борељ је навео је да је потребно да се заустави бомбардовање инфраструктуре у близини граничног прелаза Рафа између Египта и Газе, како би хуманитарна помоћ могла да стигне до Газе.

Као четврти принцип, он је навео "проактиван приступ решавању сукоба", и истакао да ако се не заустави циклус насиља, може доћи до нових сукоба у будућности.

"У међународној заједници, чији смо део, признајемо да нисмо урадили све што је требало да у потпуности применимо Споразум из Осла, који је сада стар 30 година. Сваки дан позивамо на решење али као што ми је палестински представник рекао у Уједињеним нацијама током Генералне скупштине: 'Али, осим што позивате на то, шта ви заправо радите да бисте га добили?'", рекао је Борељ.

Он је навео да се од Осла број израелских досељеника и окупираних територија утростручио, док је територија која чини могућу палестинску државу смањена и, како је истакао, "поново испарчана у лавиринт области које нису међусобно повезане".

Борељ је оценио да није довољно нормализовати односе Израела са арапским земљама и додао да је ЕУ водила разговоре са Јорданом, Египтом, Арапском лигом и Саудијском Арабијом о поновном покретању процеса који може довести до овог решења са две државе.

Он је нагласио да се постојећи сукоб полако претвара у сукоб "између муслиманског и хришћанског света", што не би смело да се дозволи.

image