Свет

Нервоза у НАТО: После сусрета Путина и Орбана у Кини, амбасадори у Будимпешти сазвали хитан састанак

После естонске премијерке Каје Калас, негодовање због билатералног састанка председника Русије и Мађарске у Пекингу изразила је и америчка амбасада у Будимпешти
Нервоза у НАТО: После сусрета Путина и Орбана у Кини, амбасадори у Будимпешти сазвали хитан састанак© Suo Takekuma/Pool Photo via AP

Састанак руског председника Владимира Путина и мађарског премијера Виктора Орбана током форума "Појас и пут" у Пекингу узнемирила је Запад, како Америку, тако и читав НАТО савез.

Због "безбедносне забринутости", амбасадори чланица НАТО-а сазвали су хитан састанак. Окупљање НАТО амбасадора и представника Шведске, чије чланство у Алијанси тек треба да ратификују Турска и Мађарска, одржано је јуче у Будимпешти, известио је Радио Слободна Европа.

Дипломате су на састанку разговарале о "продубљивању односа" између Москве и чланице НАТО-а и ЕУ, Мађарске, рекао је амерички амбасадор у Будимпешти Дејвид Пресман.

Према наводима америчке амбасаде у Будимпешти, Сједињене Америчке Државе посебно проблематичном сматрају одлуку Орбана да се састане с Путином.

Пресман је на друштвеној мрежи Икс поставио слику на којој се двојица лидера рукују, уз натпис да је мађарски премијер једини од савезника који је изабрао да стане уз Русију.

Орбанов шеф кабинета, Гергељ Гуљаш, одговорио је на те наводе речима да "амбасадор САД није надлежан да одређује спољну политику Мађарске, јер је то посао мађарске владе".

Орбан је имао билатерални сусрет с Путином на маргинама форума "Појас и пут" одржаног ове седмице у Пекингу.

Они су се тада састали први пут откако је Русија почела Специјалну војну операцију у Украјини у фебруару 2022. године, подсећа Ројтерс. На форуму у Кини они су се сусрели 13. пут од 2009. године.

Орбан је поручио да је у питању био "тежак састанак", а Путин је похвалио свог колегу рекавши да је "Орбан један од малобројних европских политичара који уме да се бори за своје интересе". 

Председник Руске Федерације нагласио је да упркос геополитичким ограничењима и чињеници да се ставови Русије и Мађарске не поклапају увек, односи две земље снажно се развијају.

Иначе, прву замерку на сусрет двојице лидера имала је естонска премијерка Каје Калас. Њу је узнемирило и само руковање Путина и Орбана.

image