Свет

Бивши шеф војног комитета НАТО-а: Украјина би ускоро могла тражити не само оружје, већ и војнике

Оружје не може Украјини да надокнади велике губитке у људству, каже Харалд Кујат
Бивши шеф војног комитета НАТО-а: Украјина би ускоро могла тражити не само оружје, већ и војникеwww.globallookpress.com © imago stock&people, via www.imag

У току је нова ескалација, рат се подиже на виши ниво и имам утисак да је ово крајња фаза пре него што Украјина затражи да јој се осим западних система наоружања пошаљу и западни војници, каже бивши шеф војног комитета НАТО-а Харалд Кујат. 

"Системи наоружања не могу да замене кадровске губитке. Заблуда је, а посебно овде у Немачкој, да људи говоре само о системима наоружања, али комплетно заборављају да је погинуло неколико стотина хиљада украјинских војника или да су толико озбиљно рањени да више не могу да ратују. Армија је у крајње критичном стању, зато и шире причу о тој новој фази рата, и Немачка у томе игра посебну улогу. Украјина може да започне ту фазу само уколико буде имала системе попут 'Тауруса'", рекао је Кујат.

Харалд је, иначе, служио као шеф војног комитета НАТО-а у периоду од 2002. до 2005. године, а од 2000. године до тада био је и главнокомандујући немачких снага. 

У једном од ранијих интервјуа за западне медије, он је истакао да га "посебно иритира то што се тако мало пажње поклања немачким безбедносним интересима и опасности по земљу која може уследити као последица ескалације рата". Како је даље навео, највећи број експерата, који се данас појављују у медијима, "немају никакво знање или искуство везано за безбедносну политику или стратегију", али они исказују мишљење, које затим утиче на владу Немачке.

Почетком прошле године, у јануару, месец дана пре отпочињања СВО, Харалд је објавио предлог којим је желео да покаже како би преговори могли спречити избијање рата. 

Такође, изјавио је да је бивши премијер Велике Британије Борис Џонсон спречио потписивање мировног споразума између Кијева и Москве 9. априла прошле године. Он је, како даље каже Харалд, своју одлуку тада објаснио тиме што "Запад није био спреман за крај рата". 

image