Од престижног голф клуба до споразума у случају силовања детета: Бајден био мета ФБИ истраге
Амерички председник Џозеф Бајден постао је, у време када је био сенатор, члан престижног голф клуба у Вилмингтону који је основала породица Дипон позната по истоименој хемијској компанији, што је подстакло ФБИ да покрене истрагу.
Чланство Бајдена у Филдстон голф клубу 2001. године, пише "Вашингтон пост", био је контраст имиџу "Џоа из средње класе", сенатора скромних примања и финансијског статуса који се сада дружио са једном од најбогатијих породица у земљи.
Његово чланство у клубу подстакло је Федерални истражни биро да покрене истрагу 2007. ФБИ је интересовало како је Бајден постао члан, нарочито зато што је добио "неискоришћену" карту компаније у власништву оснивача клуба, потенцијално заобилазећи значајну накнаду за чланарину.
Истрага је на крају затворена без икаквих навода о незаконитим радњама.
Па ипак, ова прича открива деликатну равнотежу између Бајденовог јавног идентитета као политичара допадљивог свима и његових приватних интеракција са елитом Делавера.
Форсирајући имиџ браниоца интереса средње класе, Бајден је такође покушавао да се укључи у више државне ешалоне отелотворене у породици Дипон којом је био фасциниран од малих ногу. Током 1970-их служио је у Конгресу са једним чланом Дипонових, његов саветник је некада био запослен у компанији "Дипон", а купио је и једну кућу од породице која је била седиште његове пропале председничке кампање 1988.
Веза Бајден-Дипонови, наводи "Вашингтон пост", поставља питања о потенцијалним утицајима и реципрочним услугама унутар ових елитних кругова.
Ту се посебно истиче контроверзни споразум о признању кривице из 2009. који је тадашњи државни тужилац Бо Бајден понудио наследнику Дипонових оптуженом да је силовао сопствену ћерку док је још била беба. Роберт Ричардс је првобитно оптужен за силовање другог степена, за које следи казна од најмање 20 година иза решетака. Уместо тога, он се 2008. године изјаснио кривим за силовање четвртог степена, које не подразумева минималну затворску казну.
"Слатки" споразум који је добио богати наследник у оштрој је супротности са типично строгим казнама које се изричу мање привилегованим преступницима. Овај диспаритет указује на потенцијалну пристрасност унутар правосудног система, на коју утичу социо-економски статус и везе, наводи лист.
Веза између Бајденових и Дипонових, успостављена годинама раније кроз чланство Џозефа Бајдена у голф клубу, сугерише наратив обостране користи и неписаног разумевања међу елитом Делавера. Иако нема доказа о повезаности, време и контекст ових односа дају слику укрштања интереса и заједничких простора између моћних породица, закључује "Вашингтон пост".